Teiseks noa all
Kortsude silumine või sünnimärgi kirurgiline eemaldamine pole niisama naljaasi, et hommikul operatsioonilauale ja õhtul peole. Millega tuleb arvestada esteetilisele plas
Millised väärarusaamad on levinud nende hulgas, kes tulevad plastilisele operatsioonile?
Sageli tulevad inimesed plastikakirurgi juurde nagu kosmeetikasalongi. Nad ei anna endale aru, et tegemist on lõikusega, millega kaasneb haavade teke. Kas te mind
õmblete ka, imestavad mõned. Kas arm jääb ka? Jah, kosmeetiline õmblus on vähemärgatav, kuid peenike armijoon jääb ikkagi, mis aja jooksul muutub vähe märgatavaks.
Vanuselisi piire plastikakirurgias pole, lõikusi tehakse n-ö sünnist surmani.
Millega tuleb arvestada plastilisele lõikusele tulles?
Organismile on operatsioon trauma ja pärast seda hakkab ta võitlema haava paranemise eest. Turse ja verevalumid püsivad kuni kaks nädalat pärast operatsiooni, sest koed saavad kahjustatud. Teisel ja kolmandal päeval on turse kõige suurem.
Patsient peab protsessile kaasa aitama. Kui inimene suitsetab, peaks ta vähemalt kuu enne plastilist operatsiooni sigarettide arvu vähendama või parem üldse mitte suitsetama. Suitsetamine kahjustab kudede verevarustust ning haavad paranevad vaevaliselt. Selle kiirendamiseks peaksid suitsetajad tarvitama rohkelt C-vitamiini.
Operatsioonipäevale ei tohiks plaanida suuri kohustusi, olgu tegemist kas või pisikese sünnimärgi eemaldamisega.
Milliseid kehalisi iseärasusi on võimalik korrigeerida?
Plastilised operatsioonid jagatakse nelja suurde rühma:
1) kaasasündinud kehadefektide, näiteks lastel eemaleulatuvate kõrvade korrigeerimine;
2) ealiste muutuste (lõtvunud kudede) taastamine;
3) healoomuliste kasvajate eemaldamine;
4) traumajärgsete defektide korrigeerimine.
Tihti küsitakse arstilt, et mida minu puhul on vaja teha. Eeldatakse, et arst ütleb, kust võiks midagi lõigata. Enne tuleks selgeks teha, mis inimest häirib, alles siis küsida nõu, millised on võimalused selle korrigeerimiseks. Ravimeetodeid on mitmeid, tuleb ainult julgelt küsida. Üks hea näide: inimene tuleb plastikakirurgi juurde ja kurdab, et ülalaud on liiga rasked, iga päev tuleb arvutiga töötada ning õhtuks on silmad turses. Inimene peab teadma, mis teda häirib.
Millised tegevusi tuleks vältida pärast plastilist operatsiooni?
Teha ei tohiks mullatöid, sest haav võib saastuda. Spordist tuleb loobuda kaheks nädalaks kuni kuuks. Ei tohiks sauna minna ega jääda tundideks vanni ligunema.
Päikest ei tohi värskele armile ligi lasta, sest see pigmenteerub. Seda saab vältida tugevate päikeseblokaatoritega, mis on 30–50faktorilise kaitsega.
Kümne päeva jooksul tuleks vältida ravimeid, mis teevad vere vedelaks. Need suurendavad turseid ja võivad põhjustada verejooksu.
Näooperatsiooni järel on esimese 24 tunni jooksul soovitatav süüa vedelamaid toite, nagu suppe ja putrusid, mitte ragistada pähkleid, kõvasid puuvilju, vintsket liha. Hoiduda tuleb tulikuumast kohvist-teest, ka auravatest keedupottidest tuleb haava paranemise ajal eemal olla. Pärast plastilist operatsiooni võiks võtta 10 päeva kuni kaks nädalat puhkust. Lõikuse järel on välistatud auto juhtimine. Seda kipuvad inimesed eirama. Aga kui midagi juhtub…
Mis võib juhtuda, kui inimene eirab arsti nõuandeid?
Isetegevust pärast operatsiooni teha ei maksa. Sageli tehakse kompresse ning määritakse salvidega. Haav aga võib lahti minna, sest õmblusniidid on väga peenikesed. Tõmbed ja liigutused haava piirkonnas on välistatud, sest võib tekkida verejooks, arm võib muutuda paksuks nagu pesunöör. Tulemus on rikutud.
Milline on tulemuse garantii?
Küsitakse, kas kortsud tulevad pärast tagasi. Kahjuks ei saa me vananemist pidurdada. Tulemuse garantii on 7–10 aastat, kui inimene on tervislike eluviisidega: ei tööta hilistel õhtutundidel, ei suitseta ega liialda alkoholiga, vaid teeb sporti ja toitub tervislikult.
Milline on soosituim aeg plastiliseks operatsiooniks?
Sageli arvatakse, et suvel ei ole soovitatav operatsioone teha, sest haavad ei parane ja lähevad n-ö halvaks. Plastikakirurgia on aseptiline ehk puhas kirurgia, kus operatsioonid pole mädased, puudub haava infitseerimise võimalus. Lõuna-Aafrikas on aga kogu aeg suvi ja seal tehakse kõige ilusamaid plastilisi operatsioone. Pealegi, augustis ja septembris saame toidust kõige rohkem vitamiine – see aitab taastumisele kaasa.
Mida on võimalik teha traumajärgse armiga?
Armistumisprotsess kestab umbes pool aastat ja on väga individuaalne, vahel võib kesta isegi 9-18 kuud.
Sageli on inimesed pahased, sest traumapunktis on haav inetult kinni õmmeldud. Tihti polegi võimalik teistmoodi õmmelda, sest haav on saastunud. Kuid seda saab hiljem korrigeerida. Armi võib tulla kohe pärast traumat näitama, sest võib-olla saab seda ravida muul moel kui korrigeeriva operatsiooniga.
Väiksemaid arme saab ravida silikoonplaastrite, lämmastik- ja salvraviga või neid kombineerides, olemas on füsioteraapilised ja lihvimismeetodid ning elektri- ja surveravi. Millal jäetakse plastiline operatsioon ära?
Haigele inimesele, olgu tal nohu, köha või palavik, operatsiooni ei tehta. Naistel ei sobi plastilise operatsiooni tegemiseks menstruatsiooni aeg, sest vere hüübivus on langenud. Kroonilised haigused ei pruugi operatsiooni takistada. Kui organismis on põletik, jäetakse operatsioon ära. Näiteks huulel olev ohatis võib hakata levima ning sattuda isegi silma limaskestale.
Esteetilise plastilise kirurgia põhivõimalused.
Otsmiku kortsude korrektsioon
Üla- ja alalaugude plastika
Nina plastika
Kõrvade plastika
Näo ja kaela kortsude korrektsioon
Rindade plastika (rindade suurendamine, vähendamine ja rinda tõstvad operatsioonid)
Kõhu eesseina plastika
Rasvaimu eri kehapiirkondadest
Plastikakirurg Merle Sellendilt saab teavet plastiliste operatsioonide kohta telefonilt (0) 646 3006 ja 055 653 655. Küsimusi võib esitada internetilehel http://www.arst.ee