EKSPERT VASTAB: kas keha on tõesti programmeeritud olema ühes kindlas kehakaalus?EKSPERT VASTAB: kas keha on tõesti programmeeritud olema ühes kindlas kehakaalus?
Christopher Campbell/ Unsplash

Kas peitub osaliseltki tõde idees, et sinu kehal on kindel kaalunumber, mille hoidmisel toimib see kõige paremini? Health.com uuris eksperdilt lähemalt.

Kindla kehakaalu teooria tähendab seda, et iga inimese kehal on justkui eelprogrammeeritud kaal, mis sellele kõige paremini sobib ja millel see kõige efektiivsemalt funktsioneerib, selgitab Roshini Rajapaksa, New Yorgi ülikooli meditsiiniprofessor.

Olemas on ka teaduslikke tõendeid, mis näitavad, et selles mõttes võib tõetera sees olla. Keha kasutab pidevat mitmeid ainevahetusel ja hormoonidel põhinevaid mehhanisme – näiteks aeglustab see ainevahetust kui sa piirad kalorite tarbimist – selleks, et oma kaalu säilitada samal ajal, kui sina kilosid kaotada püüad.

Kas see siis tähendab, et kui üritad kaotada kilosid ja kaaluda vähem kui sinu nii-öelda eelprogrammeeritud kaal, on see ettevõtmine tegelikkuses asjatu, kuna sinu keha võitleb sellele alati vastu ja on juba eos võitnud? Ei, kehakaalu haldamine on sellest keerulisem. Kaalu kontrollivad mitmed parameetrid, kaasaarvatud geenid, aga ka välised faktorid nagu stress ja sinu toitumisharjumused. Paljud inimesed võtavad kaalus palju alla ning jäävadki püsivalt madalamale kehakaalule püsima. Kuid sa peaksid järgima turvalist ja järkjärgulist kaalulangetuse plaani, et sinu keha suudaks ajapikku kohaneda. Lisaks sellele suudad suurema tõenäosusega ka pikaajaliselt kaalu all hoida, kui võtad omaks jätkusuutlikud toitumisharjumused. Kiirdieedid (näiteks liiga intensiivselt kalorite piiramine) võib põhjustada hoopis vastupidise efekti – sinu keha püüab kogu jõust rasvast kinni hoida ja oma „õnnelikku“ kaalu säilitada, seega ära proovi seda.

Allikas: Health.com

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare