Suurepärane põhjus, miks peaksid täna vanni minema (vihje: see kulutab palju kaloreid)Suurepärane põhjus, miks peaksid täna vanni minema (vihje: see kulutab palju kaloreid)
Foto: Shutterstock

Hea uudis - teadlased ütlevad, et kui lõõgastud kuumas vannis ega tee absoluutselt midagi muud, võib see olla sinu kehale sama kasulik kui 30-minutiline jalutuskäik. Inglismaal Loughborough ülikoolis viidi uuring, milles osales 14 meest, kes pidid sõitma ühe tunni rattaga ning seejärel sama kaua 40-kraadises soojas vannis mõnulema. Mis selgus?

Testi eesmärk oli tõsta keskmist kehatemperatuuri ühe kraadi võrra. Kokkuvõttes põletas rattasõit küll tunduvalt rohkem kaloreid, kuid teadlased märkasid midagi üllatavat. Nimelt põletas kuumas vannis lõõgastumine kokku 130 kalorit – umbes sama palju põletab inimene keskmiselt ka pooletunnise jalutuskäigu jooksul.

Akadeemiline andmebaas The Conversation jagas uuringu tulemuste kohta veelgi lisainformatsiooni. 24 tunni jooksul pärast katset jälgiti ka osalenute veresuhkru taset. Selgus, et veresuhkru maksimum oli umbes 10 % madalam juhul, kui rattasõidu asemel oli ülesandeks olla vannis.

Uuringu kokkuvõtte kohaselt suudab passiivne kuumenemine – just nii kõlabki tund aega kuuma veega täidetud vannis lõõgastumine – ka kehas põletikke vähendada. Passiivse kuumenemise olemus meditsiinis on küll võrdlemisi uus mõiste, kuid see on juba populaarne ühes kindlas riigis, Soomes. 2015. aastal avaldatud uuringu kohaselt võib saunas käimine – veel üks viis passiivseks kuumenemiseks – aidata ennetada südame- ja veresoonkonna haigusi.

Seotud lood:

Siiski, üks oluline märkus. Kõik uuringus osalejad olid mehed ja arvestades, et meeste ja naiste kehad võivad erinevates olukordades totaalselt erinevalt reageerida, võib esineda lahknevusi ka siis, kui viia sama katse läbi naistega. Kuid isegi, kui vannis käimine ei asenda päeva jooksul vajalikku liikumist, võib kuumas vees vedelemine teha ainult head sinu vaimsele tervisele. Ja mis sul lõõgastumise vastu saab olla?

Allikas: Travel and Leisure

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare