Üllatavad põhjused, mis panevad sind õudusunenägusid nägemaÜllatavad põhjused, mis panevad sind õudusunenägusid nägema
Foto: Shutterstock

Kvaliteetne ja sügav uni on tervise ja ilu seisukohalt ülioluline. Samas, kes meist poleks keset ööd, õudusunenägu silmis ja hirmuhigi otsa ees, üles ehmatanud?! Enamasti me põhjust, miks koledad unenäod meid kiusavad, ei tea. Kuid mõistmine algab sellest, et pöörad tähelepanu sellele, mida sa enne magamaminekut teed. Mõned järgmistest asjadest, mis õudusunenägusid võivad põhjustada, on sinu jaoks kindlasti üllatavad.

Vürtsikad toidud

Söömine vahetult enne magamaminekut muudab ajutegevuse aktiivsemaks ning soodustab elavate ja painavate unenägude ilmumist. Toidud, mida on raske seedida (näiteks vürtsikad road), muudavad sind veelgi ärevamaks. Uuringud näitavad, et vürtsikad toidud tõstavad kehatemperatuuri, see häirib und ja mõjub unenägudele negatiivselt.

Rasvane rämpstoit

Toit, mille seedimiseks kulub kaua aega (liha ja piimatooted, eriti juust) soodustavad unenägude teket. Une-eelne jäätise või mõne muu rasvase snäkiga maiustamine suurendab aju elektrilist aktiivsust ehk ajulaineid. Kuid rasvase toidu mõju on pikaajalisem – teadlased on tõestanud, et need, kes söövad kogu päeva jooksul väga rasvarikast toitu, näevad rohkem õudusunenägusid.

Ravimid

Ravimid mõjutavad ajukeemiat. On kindlaks tehtud, et narkootilised ained ja antidepressandid, eriti teatud tüüpi antidepressandid, mis toimivad üle serotoniiniretseptorite ning muudavad sügava une faasi intensiivsemaks, soodustavad mõnedel inimestel hirmuunenägude teket.

Seotud lood:

Toidulisandid ja vitamiinid

Teadlased on avastanud, et elavad unenäod on sageli seotud vitamiin B-6 üleküllusega organismis. See vitamiin osaleb protsessis, mis muudab söödud aminohapped virgatsaineteks (kehasisesteks bioloogiliselt aktiivseteks aineteks, mis vahendavad närvirakkude vahelist keemilist ülekannet närvisüsteemis) ning on seetõttu vastutav ka hirmuunenägude eest.

Allikas: Byrdie

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare