Ärkad tihti vahetult enne äratuskella helinat? Sellel on teaduslik põhjus
Kas oled kogenud seda, et ärkad üles vahetult enne äratuskella helisemist? Tuleb välja, et sellele on teaduslik seletus. Nimelt suudavad meie kehad tajuda aega ka siis, kui oleme sügavas unes.

Meie keha kontrollib närvide kogum, mille nimetus on suprakiasmaatiline tuum ja mis asub aju keskosas. Need närvid mängivad olulist rolli vererõhu, keha temperatuuri ja aja tajumise osas. Ühtlasi sõltub sellest, kas tunned ennast uniselt või erksana. Nüüd tead, mida süüdistada kui tahad olenemata kaheksatunnisest unest äratuskella edasi lükata.
Kui lähed ühel ja samal ajal õhtul magama ning ka ärkad sarnasel kellaajal, harjub keha selle rutiiniga ära. PER-valk on selles olukorras väga oluline, sest see reguleerib meie unetsüklit. Päeva jooksul selle valgu tase kehas tõuseb ja langeb, olles kõige madalam öösel. See omakorda alandab vererõhku ning teeb meid uniseks.
Teadlased ütlevad, et kui hoida unegraafikust kinni, siis keha harjub ning hakkab PER-valgu taset tõstma vahetult enne seda kui äratuskell tööle läheb.Tavaliselt juhtub see ligikaudu tund aega enne kella helisemist. See ennetab äratuskella helinast tulenevat ehmatust. See, et keha hakkab tootma PER-valku, on aga põhjus, miks sa ärkad enne kellahelinat.
Allikas: ladbible.com