FOTOD | Külasta ehtekunstnik Lia Tüüri mälestusnäitust!
Möödunud aasta novembris lahkus eesti ehtekunstis olulist rolli kandnud Lia Tüür. Kunstniku elu ja loomingut meenutatakse A-Galeriis, kus ajaloolises seifiruumis on 13. jaanuarist kuni 11. veebruarini üleval Lia Tüüri mälestusnäitust „Joonega puudutatud“.
Lia Tüüri mälestusnäitus „Joonega puudutatud“ annab esmakordselt ülevaate kunstniku 1960. aastatel alanud loometeest, kasutades selleks perekonna arhiivimaterjale, fotosid, kavandeid, joonistusi ning teoseid Eesti muuseumide, Kunstnike Liidu ja erakogudest. A-Galerii on selle näituse tähendusrikas keskkond põhjusel, et Lia Tüür oli 1993. aastal Eesti autoriehtele keskendunud galerii idee algataja ning selle kauaaegne hingehoidja. Tänaseks on Tallinna vanalinnas asuvast A-Galeriist kujunenud kõige olulisem kohalik ehtekunsti näituseruum ning eesti ehte kodugalerii.
Lia Tüüri loomingule tagasi vaadates meenub esmalt tema äärmiselt meisterlik joonistusoskus ja õrn graafline pinnakäsitlus olenemata materjalist, millega ta parasjagu töötas. Justkui mängleva kergusega visandas ta ümbritsevat argist ilu, otsides hingestatust ja harmooniat, mida kanda oma ehetele. Tema suurim kirg oli graveerimistehnika ja selle ajalugu, mis on üks keerulisematest ja aeganõudvamatest metallile kujutise kandmise viisidest.
Motiivistikust oli talle lähedane looduse mitmekülgsus ja nüansirikkus, mida ta kasutas nii autoriehtes, seeriatoodetes, tellimustöödes kui ka vabagraafikas. Tema lemmikmaterjalideks kujunesid hõbe ja vask. Kulda pidas ta liiga tehniliseks. Metalli pinnal olevates nõtketes graaflistes joontes väljendus tagasihoidliku iseloomuga kunstniku piiritu loomevabadus ja tundlikkus. Graveeringud Lia töödes olid kui mänglevalt kerged pinna puudutused, mis jätavad vaataja eest varju aastatega distsiplineeritud rutiinsuse, tööriistade ettevalmistamisele ja graveerimisprotsessile kulunud lõputud tunnid kullassepalaua taga ning hapra naise visa pühendumuse, mida nende teoste loomine nõudis.
Lia jaoks olid tähtsal kohal tema perekond, lähedased ja kodune Muhu saar. Muhu saarega seondub Lia loomingust enim prosside ja kaelaehete sari „Kala“, kus loodud kalakeste nahk küütleb mitmevärviliselt või haljalt, uimed ja sabakesed liiguvad, silmadena säravad kivikesed. Ehte-kalad naeratavad muigveil sui või purskavad seljalt välja vett. Neis on ühendatud Lia kõik erialased oskused, vormivabadus, mängulisus ning helged mälestused Muhu saare kalurikülast.Loit Jõekalda
Tasakaaluka ja positiivse inimesena oli Lial ka võluv oskus inimesi ühendada. Ta elas kaasa oma kolleegide ja õpilaste tegemistele, kuulates avatud meelega, inLoit JõekaldaLoit Jõekaldanustades ja toetades. Tema heatahtlikkus ja otsekohesus tõid tunnustust kolleegide seas, õnnestumisi nii Kunstikombinaadis töötades kui ka hilisemas õpetaja- ja A-Galerii juhataja töös.
Loit Jõekalda