Vasta küsimustele!Tervisekassa ootab sel aastal rinnavähi sõeluuringule ligi 104 000 naist vanuses 50–74 aastat. Kui varem olid sõeluuringule oodatud vaid 50–68-aastased, siis tänavu täiendati sihtrühma ka 70- ja 74-aastastega. See tähendab, et sõeluuringule kutsutute hulka lisandus umbes 15 000 naist.

Sihtrühma laiendamine on tingitud sellest, et rinnavähk on endiselt Eesti naistel kõige sagedamini esinev vähivorm: igal aastal haigestub üle 900 naise ja neist umbes veerandil on haigus avastamise ajaks juba kaugele arenenud. Rinnavähi sõeluuringul on aga lootust leida vähk varajases faasis, kui ravi on lihtsam ja kergemini talutav ning tervenemine täiesti võimalik.

„Mida varem vähk avastada, seda paremad on ravitulemused ning võimalik tervistumine.“

„Näeme oma töös iga päev, kui oluline on vähi varajane avastamine, mistõttu julgustame kõiki naisi sõeluuringul osalema. Kliinikumi ja vähiregistri arvud näitavad selgelt, kui oluline on sõeluuring. Mida varem vähk avastada, seda paremad on ravitulemused ning võimalik tervistumine. Varajane avastamine on eriti oluline rinnavähi puhul, mistõttu julgustame naisi sõeluuringul osalema ja oma tervisest hoolima,“ märkis Tartu ülikooli kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku juht dr Kristiina Ojamaa.

Tervisekassa andmed näitavad, et sõeluuringule jõuab aina rohkem kutsutuid. „On hea meel näha, et naised pööravad oma tervisele üha rohkem tähelepanu. Möödunud aastal võttis rinnavähi sõeluuringust osa 65% kutsututest – see on kõigi aegade rekord,“ sõnas tervisekassa sõeluuringute teenusejuht Maria Suurna. Ta lisas, et mida rohkem naisi osaleb sõeluuringul, seda vähem on rinnavähist põhjustatud surmasid.

Selleks et sõeluuringul osalemine veelgi suureneks, parandatakse pidevalt teenuse kättesaadavust, et kutsutud saaksid sõeluuringul käia võimalikult kodu või töökoha lähedal ja endale sobival ajal. „Väga suureks abiks on kolm mammograafiabussi, mis terve aasta vältel Eestis ringi sõidavad ning mille naised on väga hästi vastu võtnud. Buss käib igas maakonnas mitu korda, nii et kui esimesel korral ei õnnestu endale aega saada, siis ei tasu muretseda – võimalusi bussi külastada tuleb aasta jooksul veel,“ lausus Suurna. Samuti julgustas ta aega broneerima statsionaarsete teenuseosutajate juurde ja tegema seda ka telefoni teel, sest digiregistratuuris ei pruugi alati kõik ajad nähtaval olla.

„Uuringuks kulub umbes 20 minutit, see võib olla veidi ebamugav, kuid pole valus.“

Ka Tartu ülikooli kliinikumi radioloogiakliiniku juht dr Pilvi Ilves tõdes, et huvi sõeluuringu vastu on tänavu tavapärasest suurem. „Saame iga päev kõnesid sooviga rinnavähi sõeluuringule aega panna ning oleme leidnud võimalusi, kuidas suure huviga toime tulla. Oleme pikendanud mammobussi lahtiolekuaegu, lisaks pakume rinnakabinetis aegu ka laupäevaks, et võimalikult paljud saaksid kiirelt ja mugavalt sõeluuringul ära käia. Protseduuri kartma ei pea – rinnad asetatakse kordamööda kahe lameda plaadi vahele ning tervishoiutöötaja teeb rinnanäärmest kaks erisuunalist ülesvõtet. Uuringuks kulub umbes 20 minutit, see võib olla veidi ebamugav, kuid pole valus,“ kirjeldas ta.

„Mul ei olnud ühtegi sümptomit, ent võtsin siiski iga kord sõeluuringust osa. Nii saadi haigusele jälile piisavalt vara ning ravi oli tulemuslik.“

Mai on ühtlasi rahvusvaheline rinnavähi ennetuse kuu, mille ajal juhib tervisekassa kampaaniaga „Elav tõestus“ tähelepanu just vähi ennetamise ja varase avastamise tähtsusele. Teavituskampaania keskmesse on toodud vähktõvest paranenud inimesed, kelle lootustandvad ja julgustavad lood kinnitavad, et varakult avastatud vähk on ravitav. Rinnavähi sõeluuringus kutsub sihtrühma naisi osalema Tiina Mitt, kel viis aastat tagasi avastati sõeluuringu käigus rinnavähk. „Julgustan kõiki kindlasti sõeluuringust osa võtma ja seda ka siis, kui kaebused puuduvad. Ka minul ei olnud ühtegi sümptomit, ent võtsin siiski iga kord, kui uuringule kutsutud olin, sõeluuringust osa. Tänu sõeluuringule saadi haigusele jälile piisavalt vara ning ravi oli seetõttu tulemuslik,“ sõnas Mitt.

Sel aastal on tasuta uuringule oodatud ravikindlustatud ja -kindlustamata naised sünniaastaga 1950, 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972 ja 1974. Aja broneerimiseks kasutage Terviseportaali või pöörduge sobivasse tervishoiuasutusse. Oluline on sõeluuringul osaleda ka kaebuste või sümptomiteta, sest varajases staadiumis rinnavähk endast märku ei anna. 

Jaga
Kommentaarid