Festivali juhi Key Külaotsa sõnul näitab senisest suurem publiku arv nii etendustel kui seminaril Greenery, et huvi jätkusuutliku moe teemade vastu on suur ning sellist sündmust on Eestis vaja. „Disainerid on hakanud rohkem teadvustama, et nad juba tegutsevad teatud kestlikke printsiipe silmas pidades, kuid on imetlusväärne, et hoolimata keerulisest majanduslikust olukorrast, otsitakse ja leitakse täiendavaid võimalusi, et luua aina rohelisemat moodi,“ lisas Külaots.

Estonian Fashion Festival 2024

Festival tõi kokku rahvusvahelised moe valdkonna professionaalid Itaaliast, Inglismaalt, Saksamaalt, Taanist, Norrast ja Lätist, et panna alus edaspidisele koostööle moeajakirjade, -sündmuste ja kaubandusalaste ekspertidega. Rahvusvahelised ettekanded seminaril Greenery näitasid, et üle Euroopa tegeletakse moe jätkusuutlikumaks muutmisega ning võimalusi ja lahendusi moetööstuse jalajälje vähendamiseks on palju ning erinevaid.

Festivali põhiprogrammi kuuluval kolmel eriilmelisel moeetendusel tunnustati disainereid ning igalt etenduselt valiti kõige jätkusuutlikuma moelooja nominent.

Estonian Fashion Festival 2024

Mood-Performance-Tants etenduselt valis žürii välja noore alustava disaineri India Kiisleri, kes on oma kollektsiooni loonud Eesti lambavillast ning on nutikalt ja loovalt kasutust leidnud jääkvillale. Antoniuse etenduse nominent Cärol Ott on oskuslikult kasutanud tekstiili- ja nahatööstuse jäätmeid ning rakendanud tootmises zero waste põhimõtet. OmaMood etenduse nominendiks valiti moelooja Janika Solmann, kes väärindab lambavilla ning kasutab kangaste värvimisel taimi. Jätkusuutlikuima disaineri valimisel võttis žürii arvesse materjalivalikut ja tootmisprotsessi, kultuurilist kestlikkust ning loovat lähenemist keskkonnasõbralikule moele. 2024. a jätkusuutlikuima disaineri tiitli pälvis Cärol Ott, kelle festival lennutab Kopenhaageni moenädalale. Lisaks sai Cärol Ott kutse Riia moenädalale ning teda tunnustati veel Tartu Loomemajanduskeskuse, Tallinna Loomeinkubaatori ja Tartu Kaubamaja poolt.

Estonian Fashion Festival 2024

„Cärol Ott on oma tegevuse algusest alates loonud kollektsioonid taaskasutusmaterjalidest ja need on jutustanud alati Põhja-Eesti väikesaarte lugusid. Tänaseks on ta leidnud kasutuse ka enda tootmisjääkidele, millest tehakse Prangli saare väikeses kogukonnas kaltsuvaipasid. Rohkelt auhindu saanud Cärol Ottile soovin uudishimulikku meelt, jääda iseendale kindlaks, jutustada oma lugu ning liikuda rahulikus, aga kindlas tempos oma sihtides suunas,“ õnnitles rohkelt auhindu saanud disainerit festivali juht Key Külaots.

Estonian Fashion Festival 2024

Tunnustuse pälvisid veel Mairo Seire, Helen-Mary Vartšun, Jana Hanikova, Julia Burak ja Liisa Hanvere Mood-Performance-Tants etenduselt, Susanna Peters, OOMYO, Irja Lembra, Alisa Vasina, Anu Sirkas, New Life Studio ja Kerly Koovisk Antoniuse etenduselt ning Janika Solmann, Angela Mettus, Vilve Unt, Liisi Tammar, Piret Tärno ja Gea Rahel Promet OmaMood etenduselt.

Estonian Fashion Festival 2024

Sügisel on festivalil plaanis Tallinna publikule lähemale tulla, sest jätkub koostöö Viru Keskusega. Mööda Eestit hakkab ringlema 2024. a disainereid tutvustav näitus ning Baltikumi suurimal jätkusuutlikkuse festivalil Impact Day saab näha Helen-Mary Vartšuni, Kerly Kooviski ja Piret Tärno kollektsioone.

Estonian Fashion Festival sündis 2018. aastal, ühendades Kõrgema Kunstikooli Pallas moeetenduse Mood-Performance-Tants, Viljandi Kultuuriakadeemia moeetenduse OmaMood ja Tartu Loomemajanduskeskuse Antoniuse moeetenduse ühtse formaadi alla. Iga-aastane moefestival toimub traditsiooniliselt juuni alguses Tartus. Estonian Fashion Festival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Estonian Fashion Festival 2024

Estonian Fashion Festival toimub keskkonnahoidlikke printsiipe silmas pidades. Sündmust korraldatakse keskkonnahoidlikult, suunates festivalil osalevaid disainereid tegema kestlikke valikuid ning lisaks on võetud eesmärgiks tõsta laiema avalikkuse teadlikkust rohelise moevalikute tegemisel.

Vaata galeriid moeetendustest!

Jaga
Kommentaarid