5 soovitust, kuidas Sõltumatu Tantsu Festivalil oma sügisõhtuid kirgastada
Sügisene kultuurikalender Eestis on rikkalik. Selleks, et valikute tegemine oleks lihtsam, oleme kokku pannud viis soovitust, mida Sõltumatu Tantsu Festivalil (STF) näha ja kogeda. Esmakordselt Telliskivi Loomelinnakus toimuv festival leiab aset 26. septembrist kuni 5. oktoobrini. Üritusel näeb üle 20 erineva lavastuse Ungarist, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Luksemburgist, Islandilt, Ukrainast, Itaaliast ja Eestist. Sõltumatu Tantsu Festival keskendub ühiskonnas aktuaalsetele teemadele nagu läbipõlemine, keha iluideaalid ja vananemine.
Keha iluideaalid ja nende kahtluse alla seadmine on festivali üks kandvamaid teemasid. Itaalia koreograafi Silvia Gribaudi lavastus „Graces“ toob lavale kolm balleti taustaga meestantsijat, et küsida humoorikal ning kaasahaaraval viisil: „Kas see on ilus?“. Lavastus ammutab insipiratsiooni Antonio Canova kuulsast skulptuurist „Kolm graatsiat“ ning pakub värskendavat vaatenurka täiuslikkuse tähendusele.
Läbipõlemine on teema, mis paraku puudutab meie ühiskonnas üha enam inimesi. Ungari tantsukunstniku Viktor Szeri lavastus „Fatigue“ võtab vaatluse alla füüsilised ja vaimsed sümptomid, mis kaasnevad läbipõlemisega – meeleolu kõikumised, väsimus, aeglustunud refleksid ja pearinglus. Lavastus on sügavalt isiklik, tuginedes Szeri enda kogemustele ning esitab vaatajatele küsimuse, kuidas me oma kehas läbipõlemisega toime tuleme.
Kas me kardame vananemist? Boglarka Börcsöki ja Andreas Bolmi lavastus „Figuring Age“ kutsub mõtlema, kuidas me suhtume vananemisesse ja milline on tantsija elu peale lavalt lahkumist. Lavastus portreteerib kolme endist priimabaleriini vanuses 90 kuni 101, näidates nende elu ja tantsu läbi 20. sajandi sotsiaalpoliitiliste muutuste. Samas suunas liigub ka Eesti kunstnike koostöölavastus „Pühendusega“, mis on pühendatud Eesti tantsu suurkujule Mai Murdmaale. Need tantsuetendused toovad vaatajateni unikaalse läbilõike sellest, kuidas ühiskond ja poliitilised muutused mõjutavad kunstnikke ja nende loometeekonda.
Portugali tantsukunstniku Piny lavastus „.G RITO“ keskendub kehade poliitilisusele, tuues lavale provokatiivsed teemad nagu dekoloniseerimine ja kehade võimestamine. Lavastus segab omavahel klubikultuuri, tänava- ning Aafrika ja idamaiseid tantse, pakkudes unikaalset ja energilist vaatemängu. Piny dekoloniseerib naise keha, kasutades oma loomingus erootika, iha, naudingu ja valu teematikat.
Viimane soovitus on neile, kes soovivad ühe õhtu jooksul kogeda vaheldusrikast ja kunstiliselt mitmekesist kultuurielamust. Festivali Lühietenduste õhtu jooksul näeb nelja lavastust prantsuse tantsukunsti tõusva tähe Leïla Ka ja duetti Sarah Baltzingeri ja Isaiah Wilsoni esituses. Leïla Ka lavastused käsitlevad eneseleidmise ja sisemise võitluse teemasid ning Sarah Baltzingeri ja Isaiah Wilsoni „Megastructure“ lõhub tantsuetenduse traditsioonilist formaati nukunäitlemise ja nihestatud kehadega. Need etendused pakuvad midagi nii tantsukunsti gurmaanidele kui ka neile, kes on seda maailma alles avastamas.
Sõltumatu Tantsu Festival on rohkem kui lihtsalt kogum etendusi - see on sügavalt mõtlemapanev ja inspireeriv kultuurisündmus. Festival pakub ainulaadset võimalust kogeda kaasaegse tantsukunsti mitmekesisust, käsitledes teemasid, mis puudutavad meid kõiki. Üritusel saavad põnevat vaatemängu ja äratundmishetki nautida nii kaasaegse tantsu pikaaegsed austajad kui ka uued tulijad. Piletid ja lisainfo leiad festivali kodulehelt!