Nõgus ekraan: kas lihtsalt silmale ilus või telerite tulevik?
Viimase aja tendentsid nii sisekujunduses kui ka tehnoloogias näitavad ümarat, kaardus või nõgusat disaini ning arenguid voolujoonelisuse ja minimalismi suunas. Lisaks telefonide ekraanide kumerusele, kohtame järjest enam ka nõgusa ekraaniga telereid, millest uusima SUHD mudeliga tuli hiljuti välja ka Samsung. Kumera ekraaniga telefonid on osutunud globaalselt väga populaarseks, ent kas nõgusate ekraanidega teleritel on lisaks ilusale disainile pakkuda midagi sellist, mis paneb vana lameda ekraaniga teleri välja vahetama?
Nõgusa ekraaniga telerid paistavad ennekõike silma oma ilusa disaini poolest, mistõttu tekib tunne, justkui see olekski teleri peamine funktsioon. Tegelikult on nõgusal ekraanil selliseid omadusi, mis esmapilgul silma ei hakka, ent muudavad teleka vaatamise kogemuse oluliselt kvaliteetsemaks ja mugavamaks.
Vähem peegeldusi
Teleri vaatamise üheks häirivamaks faktoriks on ekraanile sattuvad erinevad peegeldused, mida tekitavad nii toavalgustid, päikesevalgus kui ka peegeldus aknaklaasilt, mistõttu tuleb teleri vaatamist kohandada vastavalt kellaajale ning tihtipeale tuleb valgusallikad üldse välja lülitada. Erinevalt lameekraaniga telerist, mille pind püüab kinni erinevad peegeldused, vähendab nõgusa ekraani tehnoloogia peegeldusi, mis muudab teleri vaatamise kogemuse oluliselt meeldivamaks ja mugavamaks. Uue tehnoloogiaga nõgusa ekraaniga telerid sõltuvad seetõttu palju vähem nii välistest kui ka tubastest valgustingimustest.
Tõelisem elamus
Täiustades sügavusetunnetust, muudab nõgusa ja panoraamse ekraani tehnoloogiaga teler vaatamise kogemuse veelgi tõetruumaks. Haarates vaataja endasse, viib nõgus ekraan sind veel sügavamale teleri vaatamise kogemusse: kaarja teleri pehmed jooned võimaldavad asetada end otse sündmuste keskmesse. Samuti tundub nõgusalt ekraanilt vaadatav pilt visuaalselt sügavam, mistõttu jääb mulje, justkui 2D asemel on pilt 3D formaadis.
Laiem vaateväli olenemata asukohast
Lisaks sügavuse efektile muudab nõgus ekraan pildi ka tunduvalt laiemaks, tehes teleriekraani visuaalselt veelgi suuremaks. Sarnaselt IMAX kinode kaardus ekraanidega, muudab nõgus ekraan kodus vaadatava filmikogemuse kinolikumaks. Oluliselt laiema vaateväljaga tagab nõgus ekraan ühtlasema kauguse igast vaatepunktist, võimaldades igal vaatajal nautida teleri vaatamist olenemata asukohast – istudes diivani keskel või ääres.
Teravam pilt ja erksamad värvid
On loomulik, et tehnoloogia arenguga käib pidevalt kaasas telefoni-, arvuti- ja teleriekraanide pildi kvaliteedi, värvuse ja teravuse paranemine. Erinevalt lameekraanidest, sobitub nõgus ekraan paremini inimese silma ümmarguse ülesehitusega, mis muudab vaadatava pildi silmade jaoks veelgi eredamaks ja teravamaks. Lisaks vähendab nõgus kurvatuur silmale avalduvat koormust pikemal teleri vaatamisel.
Samsungi Eesti juht Toomas Tiits näeb nõgusatel ekraanidel tulevikku. “Nõgusa ekraaniga telereid, mis on saadaval alates 2013. aastast, saadab üha kasvav populaarsus ning selleaastane uus SUHD mudel näitab oma erakordse kinokogemuse kvaliteedi ja uuendustega, et tulevikutelerid on pigem nõgusa kui lameekraaniga,” kinnitab Toomas Tiits.
Olgugi, et nõgusa ekraaniga telerid on lameekraanidest mõnevõrra kallimad, pakub ekraani nõgusus lisaks silmailule olulisi uuendusi teleka vaatamise kogemuse paremaks muutmisel. Ekraanipeegelduste minimeerimine, sügavustunnetus, laiem vaateväli ning teravam pilt ja palju erksamad värvid on olulised uuendused, mis muudavad teleri vaatamise veelgi mugavamaks ja kvaliteetsemaks.