TÖÖTAJATE TÜÜBID: Kas tunned end ja oma kolleege ära?
Töökollektiivid pulbitsevad bitchidest, hiirekestest, unistajatest ja emalikest tüüpidest. Nad kõik peavad heas meeskonnas eksisteerima, et ettevõte oleks võimalikult efektiivne. Kes oled sina ning mis on sinu tüübi tugevused ja nõrkused?
Inimesed on alati erinevad, kuid teatud mustrid ehk inimtüübid on samad. Meie sõbrad ja elukaaslased on tihti “üht teatud tüüpi” inimesed. Kui sõpru ja elukaaslasi saame valida, siis töökaaslased ja sugulased meil lihtsalt on. Nii tulebki neid tundma õppida ning nendega hakkama saada, sest kuigi eraldi võttes ei pruugi nad meeldivad olla, on ühistes ettevõtmistes oluline igaüks. Igal inimesel on omad tugevused ja nõrkused ning parima tulemuse saavutamiseks on vaja tugevusi võimendada ja nõrkusi mahendada.
Inimrühmades eksisteerivaid tüüpe nimetatakse väga erinevalt. Küll on nendeks intellektuaalid ja praktikud, väljamõtlejad ja teostajad, draamakuningannad ja bitchid. Toome siin välja peamised inimtüübid, kes esindatud kontorites.
1. Päikesekiir
Päikesekiir on väga sotsiaalne inimtüüp, kelle roll meeskonnas on luua ja hoida häid suhteid. Ta on rõõmsameelne ja hea suhtleja, kes tuleb toime probleemidega ning ühendab inimesi. Ta saab kõigiga hästi läbi ja lahendab ruttu konfliktid.
Päikesekiire tugevus on hea sisekliima tekitamine. Aktiivne ja sõbralik suhtlus, inimeste innustamine ning positiivsus loovad mõnusa õhustiku, mida on igas ettevõttes vaja. Tänu temale tunnevad ka teised töötajad end rõõmsamana ning sõbralikumana, mis kiirendab koostööd.
Nad on empaatilised ja tunnetavad teisi inimesi hästi, sobides just suhtlemisoskust nõudvale ametikohale. Teenindusettevõtetes võiks enamik teenindajaid olla päikesekiired, sest nad oskavad intuitiivselt pakkuda klientidele head teenindust ja laia naeratust.
Päikesekiire nõrkuseks võib saada liigne sõbralikkus. Kuna ta eeldab inimestest head, siis võidakse teda ära kasutada. Ka on sel tüübil raske end kehtestada – tulles pidevalt teistele vastu, jätab ta enda soovid tagaplaanile. Sellega võib ta kaotada aga selgroo ning muutuda lükata-tõmmata-mainega persooniks.
Päikesekiir saab sageli paljude töötajate usaldusisikuks, mis võib ühel hetkel teda ka lämmatama hakata. Kui kontoris on pingeline õhustik, jääb päikesekiir mitme tule vahele ning satub segadusse, tundes, et peab hakkama poolt valima.
Kui oled päikesekiire tüüp, siis arenda endas oskust näha, millal sind ära kasutatakse. Õpi end rohkem kehtestama ning julge öelda ei. Kuna oled hea lepitaja ja läbirääkija, siis võidakse sind ülekohtuselt tihti asetada ebameeldivatesse ja konfliktirohketesse olukordadesse, lootes, et sa need lahendad. See paneb su õlule aga suure koorma, mistõttu on oluline jälgida, kas kõik su tööd, tegemised ja rollid on tasakaalus. Veel kord: ära lase endale pähe istuda ega end ära kasutada.
2. Lahke ema
Meeskonnas leidub tavaliselt ka ematüüp, kes toob kommi, peab meeles kõigi sünnipäevad ning hoolitseb kontoris lillede eest. Ka kuulab ta osavõtlikult teiste muresid, annab nõu, õpetab ja suunab inimesi, olles veendunud, et tema teab kõige paremini, kuidas elu käib.
Emaliku tüübi tugevused on hoolitsemisoskus ning kõigi heaolu eest muretsemine. Kuid emadele omaselt on temas ka rangust. Tal on hästi meeles kõik kokkulepped, reeglid, lubadused ja tähtajad ning ta peab neist hoolikalt kinni. Kohusetunne, täpsus ja konkreetsus on omadussõnad, mis teda väga hästi kirjeldavad. Ka teistelt nõuab ta reeglitest kinnipidamist.
Ematüüp tekitab kontoris hea õhkkonna, sest kõigile meeldib, kui nende eest hoolitsetakse. See tüüp on eriti oluline ettevõtetes, kus tähtajad ja täpsus on igapäevatöö lahutamatud osad.
Emaliku tüübi nõrkus on liigne reeglite järgimine. Kuigi ta armastab hoolitseda, peab ta reegleid tihtipeale tähtsamaks kui inimlikke suhteid. Ta võib kergesti konflikti sattuda inimestega, kes ei soovi järelevalvet tööpostil, sest see paneb neid end lapsena tundma. Ka võib ematüüp tekitada mõnes inimeses süümepiinu, sest nad pole hoolitsemisega harjunud. Ei viha- ega süütunne mõju aga meeskonna arengule hästi.
Kui oled emalik tüüp, arenda endas oskust tasakaalustada oma hoolitsevat ja rangemat poolt. Usalda inimesi rohkem ning ära võta nende vastutust oma õlgadele. Tee oma töö õigeks ajaks ära, kuid lõpeta teiste tähtaegade pärast muretsemine. Samuti proovi tajuda, kellele meeldib su hoolitsemine ja kellele mitte, et vältida konflikte.
3. Edule orienteeritud bitch ehk praktikust perfektsionist
Töökaaslaste seas on tavaliselt esindatud ka bitchilik tüüp, kelle jaoks töö pole sõbrannade leidmise ja lobisemise koht. Ta on orienteeritud edule ja eesmärkide täitmisele ning selle saavutamiseks tuleb nii endalt kui ka teistelt palju nõuda.
Edujanuse bitchi kõige suurem tugevus on praktiline meel. Talle meeldib, kui asjad saavad ka tegelikult tehtud, mitte neist ainult ei räägita. Eesmärkide teokstegemise nimel teeb ta kõvasti tööd, arendades oma nõudlikkuse ja pealehakkamisega kogu meeskonda. Ta pole niisama rabaja, vaid soovib tehtud tööst ka kasu saada. Tähtsaks peab ta nii korralikku palka kui ka kasu ettevõttele.
Kuigi ta kolleegidega tihtipeale suur sõber pole, sest hirmutab paljud oma perfektsionismi, nõudlikkuse ja praktilise meelega eemale, on temast meeskonnas siiski rohkesti kasu. Sest tema on see, kes teiste ideed ellu viib.
Bitchi nõrkused on sotsiaalne pool ja läbirääkimisoskus. Ta on nii keskendunud tulemustele, et ei armasta pikalt arutleda ja analüüsida. See võib viia aga liigse rutakuseni, mis kasu asemel hoopis kahju toob. Kuna tema olemus on konkreetne, võib tekkida konflikte suhtlemisel. Peod ja koosviibimised on tema jaoks ajaraiskamine, kuid nendel mitteosalemine distantseerib teda kolleegidest.
Kui oled edule orienteeritud bitch, siis proovi oma pealispinda pehmemaks voolida. Su eesmärgid on head, kuid proovi neid serveerida veidi leebemalt. Nii leiad rohkem kaasamõtlejaid kui vastuhakkajaid.
4. Boheemlasest unistaja ehk ideede generaator
Kas ka sinu kontoris on keegi, kelle suuvärk on muljetavaldav? Nimelt suudab ta ühes lauses välja öelda rohkem häid ideid kui teine terves tunnis. Unistaja nakatab kaaslasi teotahte ning motivatsiooniga.
Boheemlasest unistaja tugevus on “kastist väljas” mõtlemine. Teda ja tema ideid ei kammitse miski, ta ei lase end morjendada reeglitest, tavadest ega normidest. Ta mõtleb suurelt ning ta silmad säravad alailma, sest temas pulbitseb ideid kõikvõimalike probleemide lahendamiseks. Tema tugevusteks on hea suhtlemisoskus ning inimeste motiveerimine, suured ideed ja lihtsad lahendused võimatutele probleemidele.
Boheemlasest unistaja nõrkus on samuti suured ideed, sest tavaliselt jäävadki need vaid ideedeks, teostamiseni ta ei jõua. Kuna tema pea on alatasa pilvedes, siis võib ta asju unustada, tähtaegadest ja kokkulepetest mitte kinni pidada ning võetud kohustusi mitte täita. See on aga suur konfliktiallikas meeskonnas, kus üksteisele toetutakse.
Kui oled suur unistaja, siis arenda endas kahe jalaga maa peal olemise oskust. Ära unusta pilvedes hõljumist, kuid too tasakaaluks juurde asjalikkus, tegele maiste kohustustega ning pea oma lubadusi. Kui kolleegid saavad sind usaldada, siis võtavad nad su ideid ka palju tõsisemalt.
5. Vaikne hiireke
Vaikne salakaval hiireke on kontorite inimtüüp, kes on vaikse häälega ja rahulik. Kunagi ei näe teda südamest naermas või enesevalitsemist kaotamas. Tema vaikne olek tekitab salapära ja umbusku. Tundub, et ta justkui plaanitseb midagi, ning seetõttu on teda raske usaldada. Tegelikult on ta traditsiooniline intellektuaalne tüüp meeskonnas.
Vaikse hiirekese tugevused on tema rahulik meel ja hiilgav mõistus. Ta loeb palju ning lobiseb vähe, aga kui räägib, siis asjalikku ja olulist juttu. Tema on see, kelle peas on firmat edasiviivad ideed uutest kontseptsioonidest, äriplaanidest ja tootemudelitest. Tal on tugev analüüsivõime ning ta mõtleb iga sammu hoolikalt läbi. Samuti on ta alistamatu vastane läbirääkimistes, sest tema argumenteerimisoskus on hämmastav. See vaikne hiireke võib tunduda salakaval, kuid tegelikult on ta oma plaanide ja selge visiooniga meeskonnas asendamatu liige.
Vaikse hiirekese nõrk külg on oskamatus oma häid ideid teostada. Ta on suur mõtleja, kuid väike tegutseja. Tema tegutsemist piirab sageli liigne perfektsionism. Seetõttu jäävad tal tihtipeale asjad üldse alustamata, sest täiuslikkuse loomine on liiga vaevanõudev.
Kui oled vaikne hiireke, arenda endas julgust tunnistada, et maailm ei ole täiuslik ning et kõikidele probleemidele sa lahendust leida ei suuda. Sa oled tark ja analüüsiv, kuid vahel tuleb asjadega leppida ka nn poolikult. Proovi arendada ka oma sotsiaalseid külgi, et teised näeksid sinu helget ning sõbralikku poolt ega arvaks, et sa sepitsed vaikselt arvuti taga mingit salaplaani.
Nii meeskonna kui ka ettevõtte harmooniliseks ja edukaks toimimiseks läheb tarvis erinevaid inimtüüpe. Kui tasakaal on paigast, siis pole ring ümmargune ning harmoonia lonkab. Nii näiteks jäävad ideed vaid mõttetasandile ega jõua ellu, kui kollektiivis on liiga palju boheemlasi ja vähe praktikuid.
Eduka ja toimiva meeskonna loomine on kunst. Lisaks haritusele peaks juht töötaja palkamisel jälgima ka tema inimtüüpi ja selle kooskõla meeskonnaga. Inimtüüpide kõrval tasuks jälgida ka soolist võrdsust, sest on tõestatud, et kollektiivis, kus on ainult naised, tekib konflikte tunduvalt rohkem. Meestel on hea omadus näha situatsioone terviklikult ning maha rahustada keevad emotsioonid. Kuid lõpuks jääb soo eripära siiski kõrvalisemaks teguriks ja peamiseks saab eri inimtüüpide omavaheline klapp.
Artikkel ilmus esmakordselt Anne & Stiili 2014. aasta mainumbris.