Tegelikult on organismis olemas täiesti tasuta koristaja – see on maks. Kui maks toimib korralikult, eemaldab see 99% veres olevatest bakteritest ja toksiinidest ega lase neid üldisesse vereringlusesse. Kuid maks on üsna hõivatud tegelane – tal on kehas täita üle 500 biokeemilise funktsiooni ning ta puhastab keha mürkainetest ainult siis, kui selleks on loodud ideaalsed tingimused, aga neid tavaliselt pole. Peaksime sööma ülitervislikult, mida isegi paljud toitumisnõustajad iga päev ei suuda, ja hoidma end eemale mürkidest. Toit, õhk ja vesi on meile küll igati vajalikud, kuid just nende kaudu jõuabki meie organismi kõige suurem kogus mürke. Lisaks toodab neid juurde ka meie keha.

Kes vajab detoksit?

Peamiselt soovivad kuuri teha ülekaalulised inimesed lootuses kiiresti alla võtta, kuid selle võiks paar korda aastas ette võtta igaüks. Kindlad märgid, et su keha igatseb tõhusat puhastust, on pidev väsimus, akne, sagedased peavalud ja mitmesugused põletikud.

Loobu igapäevastest mürkidest!

Et läbi teha maksapuhastus, ei piisa üksnes mürke väljutava tee joomisest. Kõige olulisem on sel ajal välistada kõik meelemürgid: kohv, sigaretid, alkohol, rafineeritud tooted ja rämpstoit. Tähtis on ka mitte üle süüa, sest see on maksa alafunktsiooni peamine põhjus. Liigne toidukogus paneb maksale nii suure koormuse, et see ei suuda enam kahjulikke aineid tõhusalt neutraliseerida. Näiteks võib ka toidutalumatuse sümptomite põhjus peituda hoopis ülekoormatud maksas, mis ei suuda toitu mürkidest vabastada. Samas võib toidutalumatuse test näidata mõne toidu suhtes talumatust, aga sümptomid ei avaldu, kuna maks on tugev ja tuleb oma ülesannetega hästi toime.

Välista liha- ja piimatooted!

Detoksikuur võiks kesta nädal või kaks. Maksa tegevuse toetamiseks tuleks sel perioodil süüa peamiselt taimset toitu, erandina võiks tarbida muna ja kala, aga liha- ja piimatooted peaksid kõrvale jääma.

Detoksi supertoidud

Detoksiks pole vaja koostada ranget toitumiskava. Piisab, kui köögi- ja puuviljadest eelistada tsitruselisi (välja arvatud greip, mis pigem takistab puhastust) ja marju (eriti mustikaid), virsikuid, arbuusi, punast sibulat, küüslauku, ingverit, pipralisi, porgandit, avokaadot, peeti, spinatit, tomatit ja kapsalisi (eriti brokolit ja sparglit). Kindlasti tuleks süüa ka röstimata pähkleid (eriti Kreeka pähkleid) ja seemneid (väga head on tilli- ja köömneseemned). Röstimine annab neile küll tugevama maitse, kuid sellise töötlemisega kaovad pooled kasulikud toitained. Süüa võiks ka rohkelt värsket rohelist kraami, et saada piisavalt foolhapet ja teisi B-rühma vitamiine, ning täisteratooteid.

Keha puhastavad maitseained

Maitseainetest võiks puhastuskuuri ajal tarvitada rohkelt Cayenne’i pipart ja kurkumit. Need tugevdavad nii immuunsust kui ka maksa. Lisaks on need ainukesed vürtsid, mis ei ärrita seedesüsteemi. Ka sool on omal kohal. Juua tuleks piisavas koguses puhast vett. Söögikordi võiks päevas olla kuni kuus, aga sealjuures peaksid portsud jääma väikeseks ning õhtusöök eriti kergeks.
Kohe aga ilusaks ja terveks ei saa, sest mürgid hakkavad kuuri ajal ka naha kaudu väljuma ja see tekitab näonahale punne. See aeg tasub ära kannatada, sest pärast kuuri muutub palju – olemine on kergem ja parem, seedimine kiireneb ning ka näonahk lööb särama.

Artikkel ilmus esmakordselt Anne & Stiili 2015. aasta septembrinumbris.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid