“Asun Hiiumaal Orjakul, Roose puhkemaja maadel. Hõreda, viltu laotud roigastest aia taga määgisid veel mõni aeg tagasi lambad – kuni nad põgenema said ja pererahvas veetis terve päeva neid taga ajades. Kes ütles, et loll nagu lammas?! Lammas õpib ära ka kängu­runa üle aia kargamise. On palju putukaid ning sellest johtuvalt hulganisti käratsevaid linde ja kärmelt võrke kuduvaid ämblikke. Lähim naaber jääb metsatuka taha. Sadakond sammu viib mereni. Madalad kadakad, kahkjashalliks voolitud ajupuud, upsakad kõrkjad, väga palju taevast: Bergmanile oleks see kaader meeldinud. Ta oleks selle vaid mustvalgeks keeranud.

Klappiv arhitektoonika

Mu kõrval seisab süsitumedatest laastudest paatsaun. Mina olen skandinaavialikult minimalistlik, karge, puhta joonega; tema kergelt paganliku vaibiga, pehme, sensuaalne lausa. Elektrikerise ja külma välidušiga. Ning inimestele meeldib, kui pesuvärk on ühendatud mõnuga, saab kuuvalgel saunarada astuda ja küünalde kumas korvtoolides lamaskleda. Maja ja sauna kooslus toimib. Seda vist nimetatakse püsi­suhteks? Keegi võiks ainult ometi hakata tootma loodus­lähedastes toonides voolikuid, et ei kargaks silma need retsid rohelised ja kollased plastist ussid looklemas murul!

Tere võiksin saabujale öelda Hiiu murrakus sama hästi kui soome, rootsi või norra keeles. Pisimajade arendamisega tegelev OÜ Cuuben Houses tegutseb Eestis, kuid selle loojad on pärit Põhjamaadest. Eestis võib ehitusloata püsti­tada kuni 20ruutmeetrise hoone; Soomes, Rootsis ja Norras on piiriks kümne­meetrine põrandapind.

Kord kuulsin pealt, kuidas siin peatunud Emma Kaups (19) oma peikaga arutles, kui kaua aega maja üles­panekuks kulub.

“Kaks päeva äkki…?” mõtiskles Emma.

Kaks tundi! Mind trans­porditakse kohale kahes tükis. Terrass on tõstetud suure akna­klaasi ette, turvab seda nõndaviisi sõidu ajal. Koht valmis vaadatud, 12 vunda­mendiposti paika ja läheb paigalda­miseks.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid