Kui kõne kuulatud, siis võiks luua suhteid teiste külalistega ja saada kokku inimestega, keda juba tuntakse. "Me ei kogune kunagi oma tuttavatega kinnisesse ringi. Liigume aias ringi, tervitame, lööme klaase kokku, mitte ei jää omaette kuskile nurka võileiba nosima," manitseb Joonas sirge seljaga valmis suhtlema kõigiga, kes aiapeole kutsutud.

Üldjuhul liigub peo peremees või -naine ringi, räägib külalistega juttu. "Kui ta minu juurde ei jõua, ei ole hullu, aga kui jõuab, siis oleme valmis klaase kokku lööma ja vestluskäigus osalema. Need rollid on väga tähtsad ning ei minda kuhugi vaikselt omaette nurka sumisema.

President Toomas Hendrik Ilves Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise aastapäeva vastuvõtu

Veini ja toidu nautimine

Joonas rõhutab, et on tähtis ka see, kuidas veiniklaasi käes hoiame. Ta on märganud, et seda on kohati kohutav vaadata, sest kiputakse olema labane. "Klaasi, mis on jalaga, hoitakse alati jalast kinni, mitte klaasist endast. Nii säilib ka veini kvaliteet. Üldjuhul on ta vasakus käes, sest paremaga tervitame inimesi, keda me kohtame." Sama kehtib ka taldriku puhul – seda hoitakse vasakus käes, et paremaga kokku lüüa või inimesi tervitada.

"Kui suupisteid pakutakse kelneri poolt kandikul, siis võtame neid sealt. Me ei jookse talle kunagi järele, küll ta tuleb uuesti ja saame kuskil mujal kokku, et väike pala võtta. Kui road on lauale serveeritud, siis võime neid sealt võtmas käia," juhendab spetsialist, et kui soovime ka veini juurde võtta, siis ootame samamoodi kelnerit.

Mida presidendile tervitamisel soovida?

Inno Joonase sõnul on temalt palju uuritud, mida on kohane vastuvõtul presidendile soovida ja millest rääkida. "Eesti Vabariigi aastapäeva puhul soovime riigipeale õnne, pikka juttu ei pea, täname teda kutse eest," ütleb spetsialist, et pärast viisakat tervitust ei pea pikka vestlusesse asuma. "Kindlasti ei tohi suures erutuses unustada ära oma kaaslast. Kui oleme kutsutud külalisena presidendi ära tervitanud, siis ootame ka tema ära ning naaseme koos piduliste sekka."

Ajas muutunud reeglid

Riietuse puhul on kõige tähtsam lähtuda klassikast ja nii ka etiketi puhul – diplomaatiline käitumine on alustala. "Jälgime küll korraldaja ettepanekuid, näiteks kui kutsele on märgitud ära stiil. Aiapeol on küll riietus vabam, aga peab olema korrektne."

Püstijala vastuvõtud on Joonase sõnul lihtsad, korrektsed ja kulgevad ajas mugavalt ja vabalt. "Tegevusreglement on natuke lihtsam ning uusi reegleid selle kohta ei ole."

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid