Kuigi enamik inimesi peseb tänapäeval oma juukseid peaaegu igapäevaselt, on aga üha populaarsemaks saamas šampooni kasutamise täielik lõpetamine. Kas see on hea mõte? Loe edasi ja saa teada, mis täpsemalt juhtub, kui juuste pesemise lõpetad.

Kuivad juuksed on minevik

Kui pesed oma juukseid regulaarselt, siis oled ehk märganud, et sinu juuksed võivad olla tõeliselt janust nõrkemas. Üheks igapäevase šampooni kasutamise lõpetamise kasutegureid on see, et saad vastutasuks toidetud ja niisutatud kiharad. Kuigi võid arvata, et juuksepalsam on parim, mida saad kuivade juuste ennetamiseks kasutada, siis tegelikult on meie juuksed üsna efektiivselt võimalised kogu seda niisutamist ise tegema.

„Iga inimese juuksefolliikulid toodavad rasu läbi rasunäärmete,“ ütleb juuksestilist ja trihholoog Guy Parson. Rasu, või loomulikult ka õli, on vastutav selle eest, et sinu juuksed pesukordade vahel rasused tunduvad. See on samal ajal ka aine, mida meie peanahk toodab, et juukseid naturaalselt niisutada. „See rasu on siidiste salkude säilitamiseks täpselt sama oluline kui ükskõik, missugune poest ostetud palsam,“ ütleb New Yorgi juuksestilist Elle Kinney. Kui tooted kõrvale jätta, saavad juukse ka iseseisvalt enda niisutamisega hakkama.

Tere, säravad juuksed

Kui juukseid šampooniga pesed, siis sa küll puhastad neid, kuid samuti eemaldad peanahalt ained, mida on vaja, et juuksed oleksid säravad. „Juuksed on kindlasti tunduvalt elavamad, kui neil on võimalus end oma naturaalsetes õlides taastada,“ ütleb Kinney. Kes siis ei armastaks säravaid juukseid? Kahjuks ei ole sinu peanahk naturaalsete õlide võrdses jaotamises kuigi oskuslik. Just seetõttu võivad pesukorra vahele jättes juukseotsad olla kuivad, kuid juuksejuured rasused.

Kui soovid maksimaalset sära, soovitab Kinney kasutada sirgete naturaalsete karvadega juukseharja, kuna see aitab hajutada rasu juuksejuurtelt otsteni. New Yorgis asuva Fox & Jane juuksurisalongi kaasasutaja Lorean Cairns nõustub, sõnades: „Naturaalsete karvadega juukseharjad on suurepärased, kuna nende kiud aitavad loomulikku rasu juustes võrdselt hajutada.“

Head aega, rasune peanahk ja tere, säravad kiharad!

Sind võib tabada murranguline juuste revolutsioon. Kui otsustad šampoonivaba elu proovida, võid avastada enda jaoks täiesti uue maailma. Kui oled sellega juba mitu nädalat edukalt hakkama saanud, võivad sinu juuksed juba harvemate pesukordadega harjuda ning selle asemel, et need näeksid välja kui rasune segadus, on sinu kiharad silmnähtavalt terved.

„Selles on kindlasti tõetera sees,“ ütleb New Yorgi Mount Sinai haigla dermatoloog Angela Lamb. Sellegipoolest sõltuvad tulemused väga palju sellest, missugune juuksetüüp sul on. Lamb selgitab, et õhukeste juustega naised või need, kellele on loomulikult vähem rasused juuksed, on sellises eksperimendis paremate tulemustega. Ka lokkis juuksed muutuvad harvemate pesukordadega üha kaunimaks.

Kui sa pole kindel, kas sinu juuksed saavad mitu nädalat pesemata hakkama, soovitab Lamb esialgu katsetada kolme kuni nelja päevaga. Kui su juuksed muutuvad vaid rasuseks, katseta julgelt edasi. Kui aga märkad peanahal punetust või see muutub sügelevaks, haara šampooni järele. „See on sinu keha viis teada anda, et ta vajab tihedamat pesu.“

Tooted võivad sinu peas tõsiselt kogunema hakata

Kuigi oled otsustanud loobuda juuste šampoonitamisest, ei tähenda see, et peaksid kõikidest stiliseerimistoodetest loobuma, eks? Tuleb välja, et võiksid nende kasutamist vähemalt piirata. California dermatoloog Annie Chiu annab teada, mis juhtub, kuid tooted pidevalt juustele lisada, kuid neid maha ei pese. Stiliseerimiskreemid ja teised tooted kipuvad sinu peanahale ilma pesemata püsima jääma. Kui see juhtub, võib toodete kogunemine olla isegi silmaga nähtav ning sinu juuksed võivad hakata välja nägema elutud. See juhtub aga juba üsna kiiresti. Juba pärast seda kui sa ei ole oma juukseid mõned päevad pesnud, võid tunda kerget peanaha põletikku. „See tundub ja näeb välja justkui sinu peanahal oleksid vistrikud. Nahk võib tekitada ebamugavustunnet ja olla tundlik,“ selgitab Chiu.

Mida siis teha? Kui sinu peanahk selliseid probleeme kogeb, siis ei pruugi olla palju enamat, mida sa teha saaksid ning peadki alla andma ja šampooni järele haarama. Lorean Cairns ütleb: „Sügavpuhastavad šampoonid on parimad, mis aitavad toodete jääke eemaldada.“ Ole aga ettevaatlik ja kasuta juuste liigse kuivatamise vältimiseks sügavpuhastavat šampooni vaid üks kord kuus.

Mis lõhn see veel on?

See on tõenäoliselt üks šampoonivaba elu kõige ebameeldivamaid osi, kuid sellest peab siiski rääkima: pesemata juuksed võivad üsna tugevalt lõhnama hakata.

Dr Lamb sõnas, et kuigi kõikidel inimestel, kes juuste pesemise lõpetavad, ei teki neisse lõhn, võib osadel inimestel tekkida juustesse justkui halvaks läinud piima lõhn – jah, sa lugesid õigesti. Selle põhjus on järgnev: juuksed hoiavad niiskust kinni, mis omakorda kogub endasse baktereid. Juba umbes ühe nädala möödudes võid juustes kerget lõhna tunda.

Selle nähtuse teaduslik selgitus peitub sinu elustiilis. „Kui sa teed iga päev trenni ja jooksed viis kilomeetrit, siis sa tõenäoliselt ei saa jätta oma juukseid kolmeks kuuks pesemata,“ sõnab Lamb. Kui sul on aga paksud juuksed, võib sinu juustesse tekkiv lõhn olla vägagi tugev.

Kauapüsivam juuksevärv

Kui sinu pesemata juuksed on hakanud lõhnama samamoodi nagu must tolmulapp, siis tõenäoliselt on sind raske veenda šampoonivaba eluga jätkamast. Vastupidiselt aga, kui sa oled üks neist õnnelikest, kelle šampoonivaba elu on samal ajal ka lõhnatu, siis on meil hea meel sulle teatada, et see aitab kaasa ka sinu juuksevärvi pikemaajalisele püsivusele.

„Juuksevärvi võib võrrelda riietega: mida rohkem neid pesed, seda kiiremini need kuluvad ja värv muutub tuhmimaks,“ ütleb New Yorgi juuksur Will Francis. „Sama kehtib ka sinu juuste kohta – mida harvem neid pesed, seda erksam püsib ka värv.“

Seega, kas juuksevärvi tuhmumises võib süüdistada šampooni puhastavat toimet? Francise sõnul ei põhjusta juuksevärvi tuhmumist niivõrd palju just šampoon, aga tunduvalt rohkem vesi. Juuste kaitsmine vee eest, isegi kui sa šampooni ei kasuta, võib olla keeruline. Kauapüsivaks värviks on sinu parimaks valikuks loputada juukseid külma või leige veega.

Sinu peanahk saab koduks tolmule, mustusele ja veelgi hullemale

See ei pruugi tulla mingisuguse üllatusena, et kui sa lõpetad juuste pesemine, siis saavad need mustaks. Väga mustaks. Kui sa ei šampoonita juukseid regulaarselt, sõnab juuksehooldussarja Living Proof teadlane, et isegi kuivšampoon ei suuda sind sellel juhul aidata. Ta sõnas: „Kui sa ei puhasta juukseid piisavalt tihti, võib mustus tekitada tõelist ebamugavustunnet.“ Kuid mustus ei ole ainus, millega šampoonivaba elu elades silmitsi seisma pead. Sa võid hakata märkama saastatuse märke – oma peas.

„Õhusaastatusele on kõige esimesena paljastatud nahk ja juuksed, kuid nahka kaitsevad tihtipeale kreemid, losjoonid ja muud tooted,“ ütleb Susanna Romano, New Yorgi juuksestilist. Sinu juuksed aga seevastu ei oma sellist supervõimet. Tolm, tahm ja toss ning isegi autodest eralduvad heitgaasid võivad leida uue kodu sinu juustel ja peanahal, muutes selle ärritunuks ja sügelevaks. Kui elad suures linnas, on see probleem sinu jaoks tõenäoliselt veelgi suurem.

Mustus on valus

Kas mäletad seda teada-tuntud ütlust: ilu nõuab ohvreid? Tuleb välja, et üks neist ohvritest on ka mustus. Seda vähemalt siis, kui asi puudutab sinu juukseid. Kui oled oma juuksed mõneks ajaks pesemata jätnud, oled need tõenäoliselt tugevasse hobusesabasse kinnitanud. Seda eriti šampoonivaba elu alguses, mil oma murrangulist juuste revolutsiooni alles ootad. Sellega kaasneb aga teatud hind.

„Juba mõned päevad tugevas hobusesabas tõmbavad juuksed nii palju, et juuksefolliikulite ümber olevad pealmised närvid saavad ärritatud,“ ütleb New Yorgi dermatoloog ja juuksebioloogia uurija Jennifer Chwalek. Lisaks on rasused juuksed tunduvalt raskemad kui värskelt pestud juuksed, mis karvu veelgi enam tirima hakkab. Seega on rasuste juuste päevadel sinu parimaks valikuks õrnad punutised või lahtised juuksed.

Sinu juuksekasv võib peatuda... või veelgi hullem

Kui sul on külmetus, kaasnevad sellega kinnine nina ja kõik muud ebameeldivad sümptomid. Samamoodi võib ummistuda ka sinu peanahk, kuid seda ei põhjusta mitte ükski viirus. New Yorgi juuksestilist Jenna Mast sõnab, et juuksehooldustoodete liigne kasutamine, lisaks nende mitte maha pesemine šampooniga, võib panna tooted peanahal kogunema. See tekitab justkui ummistunud peanaha. Kui sinu nahal on tootejääke aga liiga palju, võib tekkida juuste väljalangemine. Kuigi ei ole tõenäoline, et kõik sinu juuksed välja langevad, on see siiski üsna selge sõnum, et nüüd on aeg uuesti juukseid pesta või vähemalt teha mõneks ajaks kuivšampooni ja teiste hooldustoodete kasutamisse paus.

Dr Lamb lisab, et liigne toodete kogunemine peanahal võib juukseid ka sügavuti kahjustada ning isegi nende kasvu peatada.

Võivad tekkida tüütud sissekasvanud karvad

Kui sul on kunagi pärast raseerimist tekkinud sissekasvanud karvad, siis tead, kui valulik see võib olla. Kui pesed ka oma juukseid võrdlemisi tihti, siis ei ole sa ehk kunagi kogenud sissekasvanud karva oma peanahal. Kui šampooniga hüvasti jätad, võib see aga tekkida.

Kui juuste pesemise lõpetad, siis lõpetad ühtlasi ka peanahal tekkiva loomuliku rasu eemaldamise. Loomulikult toimuvad peas naturaalsed protsessid edasi nagu rasu ja õli tootmine. „Mida harvemini juukseid pesed, seda enam mustus ja rasu peanahale koguneb ja just see võibki tekitada ka sissekasvanud karvu,“ ütleb staaride juuksestilist Scott Yance. Kui oled traditsioonilise šampooniga pesemise ka aeg-ajalt kasutusel oleva kuivšampooni vastu välja vahetanud, ei kaitse sa end siiski sissekasvanud karvade eest. Yance sõnab, et ka see võib otseselt sissekasvanud karvade probleemi tekitada.

Lõppude lõpuks võivad sinu juuksed aga hakata välja nägema imelised

Kui oleme sinuga nüüd jaganud kõiki neid veidraid ja isegi hirmutavaid kõrvalmõjusid, mis sind juuste pesemise lõpetades ootavad, kas oleksid üldse valmis nendega riskima? Samas võivad sinu juuksed hakata välja nägema tõeliselt imelised.

Pärast seda kui juuksestilist Jill Engelson ise šampoonivaba elu teekonna ette võttis, sõnas ta: „Veidral kombel arvasin varem, et minu juuksed näevad ilusad välja vaid siis kui need on puhtad. Täna aga sõna otseses mõttes vihkan oma puhtaid juukseid, kuna need on liiga libedad ja peadligi hoidvad.“ Kui pesed oma juukseid tihti, siis võib-olla ei anna sa oma juustele – ja ka iseendale – piisavalt aega, et muutusega kohaneda. Sa võid olla inimene, kes võib jätta juuksed ilma igasuguste negatiivsete tagajärgedeta pesemata nädalateks või võid jõuda neljanda pesuvaba päevani ning juba hirmutad kolleege lõppematu peanaha sügamisega. Mitte ühtki neist tagajärgedest pole aga võimalik ette ennustada, seega tee julgelt proovi!

Allikas: The List