Minu valu lugu: paranemine on protsess, millel on oma aeg, tempo ja faasid
Keegi ei oota ega taha oma ellu raskusi. Meie alateadvus on nii programmeeritud, ihates tunda vaid mõnu ja vältida valu. Just seetõttu on ka paljud valusad lapsepõlvemälestused kusagil sügaval peidus – neid on parem lihtsalt mitte mäletada.
Selle aasta märtsis suutsin Pühajärvel jalutades kukkuda nii “osavalt”, et mind viidi kiirabiga haiglasse, sealt edasi operatsioonile ja siis traumatoloogiaosakonda, kus pidin veetma paar nädalat. Järgnes paar kuud tugevate valuvaigistite all kodus pikali olemist, pool aastat pidevat füsioteraapiat ning palju teadmatust: kas ja kui palju mu keha taastub. Kuigi minu teekond pole läbi – ees ootab veel üks operatsioon ja palju füsioteraapiat –, olen sellest juhtumist juba nii mõndagi õppinud.
Ootamatus ehmatab
Kui elu sõidab sisse, saabub kõigepealt šokk. Sul võtab aega, et üldse aru saada, mis juhtus ning kas ja kuidas uue olukorraga toime tuled. Tänu oma ametile on mul teadmine, et sellistes situatsioonides on kõige parem rääkimine, kuna see aitab juhtunut seedida. Paljud jäävad vaikseks, kartes teistele tüli teha. Oma lugu jagada on aga tervendav. See aitab kogeda ja mõista, et sa ei ole üksi. Seda kutsutakse grupiteraapiaks.