Raseduse tundemärgiks võivad olla veel iiveldus, rindade hellus, isu ja tuju muutused, suurenenud unisus jne, ent need tunnused võivad esineda ka muudel põhjustel kui rasedus.

Paljudel naistel ei esinegi tema sõnul raseduse alguses mingeid erilisi tunnusmärke peale menstruatsiooni ärajäämise.

„Naine peab olema rumal või enesepetja, kui tal päevad ei käi ja ta sellele tähelepanu ei pööra. Menstruatsiooni ärajäämise korral on valdav enamus juhtudel naine rase ning naised peaksid tegema kindlasti rasedustesti," ütleb Sõritsa.

"Raseduse mitte kontrollimisega mängivad naised jaanalindu, pannes pea liiva alla, mis ei lahenda olukorda, vaid lükkab lahendust edasi.“

Enesepetmisi tuleb ette

Sõritsa sõnul on kahjuks niisugust pea-liiva-alla-panemise taktikat tema arstipraktika jooksul ette tulnud päris sageli. „Kahjuks on selline taktika olemas ja ka seletatav, sest rasedusega võivad tekkida nii positiivsed kui negatiivsed emotsioonid ja see seletab, miks osad eriti väga noored naised võivad rasedust eirata," rääkis Sõritsa.

Kõige ekstreemsem juhtum mehe arstipraktika jooksul oli olukord, kui tema juurde toodi kiirabiga kõhuvaludega 17-aastane naine. „Hakkasin teda läbi vaatama ning märkasin, et tema kõht oli suurenenud,“ rääkis Sõritsa.

Arst uuris tüdrukult, millal tal oli viimane menstruatsioon, mida nooruke tütarlaps ei mäletanud. Sõritsa teatas tüdrukule, et tal on 26-nädalane rasedus, mispeale neiu kostis, et ta ei ole rase, sest ei ole kunagi vahekorras olnudki. „Kuidas ei ole rase, kui see on teie laps, kes liigutab?“ ütles Sõritsa tüdrukule, kes ei suutnud arsti sõnu ikka uskuda. Tüdruku jaoks oli uudis suur šokk. Hiljem selgus siiski, et tüdruk vaid pühast vaimust rasedaks ei jäänud.

Nendest näidetest on arstil siiralt kahju. Seoses raseduse tuvastamise edasilükkamisega panevad naised enda tervise halvemasse olukorda. Kui tegu on ebasoovitud rasedusega, siis suureneb raseduse edenemisega naise abordiga seotud terviserisk. Kui tegu on rasedusega, mis on soovitud, on arsti kontroll vajalik tulevaste riskide maandamiseks.

„Looduses on nii, et enamus naistel pole naistearsti vaja, nad saavad ilusti ise hakkama ja nad saavad ka põllul sünnitada. Samas on aga osadel rasedatel arsti vaja, aga me ei tea kellel. Tänu sellele püüame naisi uurida juba varakult, et välja selgitada haigused, mis võivad raseduse ajal osutuda ohtlikuks ja mida on vaja ravida,“ rääkis Sõritsa.

„Kui naine elab regulaarset suguelu, või tal oli kaitsmata vahekord ning tal tekib menstruatsiooni peetus või häired, siis on minu esimene soovitus see, et naine peab tegema rasedustesti,“ rõhutab arst. „Ma usun, et rasedus on naiste jaoks olulisim asi elus, ja sellele tuleb tähelepanu pöörata esimesena, kui midagi kehas muutub – küsimus on ju naiste enda ja nende tulevase lapse tervises,“ ütleb Sõritsa.

Ma-ei-teadnud-et-ma-olen-rase juhtumid:


  • Inglismaal sünnitas 30-aastane Ally Ashwell enda tüdrukuteõhtul lapse, teadmata, et ta on rase. Naine tähistas sõpradega peagi saabuvaid pulmi, kui tundis end ühtäkki kehvasti. Ashwell läks üksinda oma hotellituppa, kus hakkas peale sünnitegevus ning ilmavalgust nägi naise 14 nädalat enneaegne poeg, vahendas Daily Mail.

  • 21-aastasel Issy McMurdol tekkisid kõhus maokrambid ja valud ning ta arvas, et tal on toidumürgitus. Naine toimetati valude tõttu haiglasse, kus McMurdo tõi ilmale terve poja, kirjutas Telegraph.

Lugu ilmus 2010. aasta juulikuus.