Lateksiallergia sümptomid Lateksiallergia kõige tavalisemad sümptomid on punetus, paistetus ja sügelemine ning harva esineb ka sügelevaid silmi, hingamisraskuseid, köha, aevastamist ja vererõhu tõusu. Milliseid kondoome sellisel juhul kasutada?

Alternatiivid

Latekskondoomide vastu allergilised võivad kasutada naturaalseid kondoome, mis on valmistatud lamba või kitse peensoolest ning on väga loomulikud ja tagavad ka tundlikkuse. Tasuks aga teada, et kuigi naturaalsed kondoomid aitavad ära hoida soovimatut rasestumist, ei kaitse need suguhaiguste eest. Nimelt on nende pinnal väikesed poorid, mis lasevad sugulisel teel levivad haigused läbi.Teine võimalus on kasutada polüuretaanist valmistatud kondoome, mis on isegi õhemad, vastupidavamad ja tugevamad kondoomid, kui need, mis valmistatud lateksist.

Üheks eeliseks võib pidada ka seda, et polüuretaankondoomid ei "haise" nagu seda teevad latekskondoomid. Samuti on polüuretaanist kondoome saadaval nii meestele, kui ka naistele. Kuigi need kondoomid vähendavad suguhaigustesse nakatumise riski, on need siiski olnud kasutuses niivõrd vähe, et pole jõutud teha veel piisavalt uuringuid, mis näitaksid nende efektiivsust sugulisel teel levivate haiguste vältimiseks. Ometi ei tasu arvata, et polüuretaanist valmistatud kondoomid pole üldse efektiivsed.

Näiteks senini tehtud uuringud näitavad, et naiste kondoomi õigesti kasutamisel on selle tõhusus 97,1 % ja raseduse vastu võitlemisel 95%, meeste kondoom kaitseb suguhaiguste eest aga lausa 99%. Siiski on polüuretaankondoomid vähem elastsed ning seega võivad kergemini maha libiseda ja katki minna ning muidugi on need kallimad, kui latekskondoomid. Paaridel, kellel aga lateksi vastu allergia ning on monogaamses suhtes, on polüuretaankondoomid heaks alternatiiviks. Pealegi on need kondoomid tänu oma eriti heale kehasoojuse juhtimisele palju naturaalsemad ja ehk lausa mugavamad.

Levinuma kujuga kondoomid

Tänapäeval on kondoome nii erineva kujuga, et lausa raske on leida endale sobivat. Parim viis selleks on muidugi katsetamine ja erinevate kondoomide proovimine, kuid tuleme ka appi ja toome teieni mõned enamlevinuma kujuga kondoomid.

Mahutikujulise tipuga kondoom - kõige tavalisem kondoom, mille ots meenutab mahutit ja toimib lõksuna, mis püüab spermat.

Sirge, ilma mahutita kondoom - täiesti sirge kondoom, ilma mahutita selle tipus. Kasutatakse tavaliselt tervishoiutööstuses ja oraalseksi juures.

Vormi kohaldatud kondoom - kondoom sobitub peenise ümber paremini ja on mugavam.

Naastudega kondoom - kõrgendatud muhkudega kondoom, muhud lisavad tundlikkust.

Sooniline kondoom - kõrgendatud vöötidega kondoom. Vöödid aitavad stimuleerida vagiinat ja lisavad tundlikkust.

Vigurkondoom - naljaka kujuga kondoom, mis eelkõige mõeldud naljakaks kingiks ja mitte seksiks.

Aga suurus?

Kondoome valmistatakse erinevas pikkuses ja laiuses. Ühest pikkust, mis kõigile sobiks, paraku ei ole, kuigi enamus naturaalsest kummist valmistatud kondoome venib päris hästi ning võib sobida enamikule erekteerunud peenistele. Kuna peale pikkuse on meeste peenistel ka erinev jämedus, siis valmistatakse kondoome ka erinevas laiuses. Mõned on rohkem ümber ja teised natukene lõdvemad. Kahjuks siinkohal ei saa välja tuua nippi, kuidas kondoomile ainult peale vaadates saaks teada kas see on suuruse ja laiuse poolest paras või mitte. Kõige kindlam viis on ise järele proovida ja leida endale sobiv.

Millal kondoomi üldse kasutada?

Kondoomi tuleb kindlasti kasutada üheöö- ning juhusuhete korral. Enne kui kondoomist loobuda, oleks soovitatav mõlemal partneril käia suguhaiguste testi tegemas ning alles siis, kui mõlemad on "puhtad", võiks loobuda kondoomist. Kondoomi tuleb vahetada enne igat vahekorda, mis tähendab seda, et ühe kondoomiga kaks korda järjest seksida ei tohi. Kondoom tuleb asetada erekteerunud peenisele, soovitavalt enne kui peenis on puutunud kokku partneri kehaga ning eemaldada koheselt peale seemnepurset.

Harrastades enne vaginaalseksi ja seejärel anaalseksi (või vastupidi), oleks soovitatav kondoom ära vahetada. Kindlasti tuleb jälgida ka kuupäeva, mil kondoom kasutuskõlbmatuks muutub, sest peale kõlblik kuni kuupäeva, kondoomi enam kasutada ei tohiks (ei pruugi kaitsta raseduse ja suguhaiguste eest).

Samuti peaks silmas pidama, et kondoomi ümbris ja kondoom ise oleks terve ja heas seisundis. Nimelt võivad kondoomid valesti säilitamisel halvaks minna ja sellisel juhul pole neist enam kasu. Kondoomi ei tohiks pikalt hoida oma pükste tagataskus, rahakotis või auto kindalaekas. Kui kondoom on kleepuv või liiga kuiv, siis on ümbris ilmselt kannatada saanud ja kondoom ei täida oma ülesannet.

Allikas: Naistemaailm