Kas sommeljeetöö võiks sulle sobida? Kolm Eesti naist kergitavad loori põneva veinimaailma saladustelt
Ülikoolis toitlustust ja toitlustuskorraldust õppides oli Kristel Nõmmikul (43) kindel plaan saada restorani direktoriks. Olgugi et see unistus on aastatega tuhmunud, pole olnud päevagi, mil ta oleks oma valikuid kahetsenud.
Kristeli esimene töökoht oli Olümpia hotelli toonases esinduslikus restoranis. Kuna tegemist oli väljapaistva noore teenindajaga, otsustas tööandja saata ta Eesti Sommeljeede Erakooli. Sealt edasi on juba ajalugu. Nüüdseks on Kristel olnud kokku ligi üheksa aastat Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president, viib läbi nii veini- kui ka teeninduskoolitusi, korraldab veinireise ning peab hubast Carpe Vinumi veinipoodi.
Esimene kokkupuude viinamarjajoogiga pärineb sommeljeel juba 90ndatest, mil ta kooliealisena Prantsusmaal Alsace’is sugulaste pool suvitas. “Mäletan, et see pühendumus, millega kohalikud veini ja toitu nautisid, oli kuidagi nii teistmoodi ja meeldejääv,” meenutab Kristel. Meelde jäi ka Gewürztramineri viinamarjasort ja crémant kui sealse piirkonna tuntud vahuvein, ja seda ajal, kui Eestis vähesed neist üldse kuulnud olid. “Kuigi olin tollal liiga noor, et ise alkoholi mekkida, tunnen, et vein on sellest ajast saati olnud minu jaoks justkui ilusa elu ja reisimise võrdkuju.”
Mitte ainult meestele
Kui Kristel aastal 2006 Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni presidendi vastutusrikkasse ametisse astus, oli veinimaailm praegusega võrreldes tunduvalt rohkem meeste mängumaa. Üks esimesi välisreise uues ametis viis ta Jaapanisse sommeljeede assambleele, kus kohapeal selgus, et ta on vaid üks viiest naispresidendist 60 liikmesriigi esindaja seas.
Olgugi et esindusfunktsioon tõi krapsaka naise ellu põnevaid reise ja veiniavastusi, ei olnud puudu ka väljakutsetest. “Vahel tundsin end selles ametis justkui nukuna, kes kõigile meeldima peab. Ja eks tuli ette ka olukordi, kus mõne postsotsialistlikust riigist pärit härrasmehe suhtumisele tuli hambad ristis läbi sõrmede vaadata. Õnneks ei juhtunud seda liiga sageli. Tänapäeval kohtab “naised pliidi äärde” suhtumist siiski järjest vähem ning ka tugevaid naissommeljeesid lisandub iga aastaga.”