On järjekordne sume suveõhtu kesklinna lokaali terrassil. Päike paistab, kleidisabad lehvivad ning naeratused ei kao huulilt. Ja siis see juhtub. Pilgud kohtuvad, vahetatakse paar häbelikku naeratust ning kõlab esimene tere. Ülejäänu on juba teada: romantilised rattasõidud, jäätisesöömine ranna­promenaadil ja ratsutamine päikeseloojangusse.

Ma olen nii armunud!


Ilmselt pole tunne “ma ei maga, ma ei söö” tundmatu kellelegi meist. Kurk kuivab, kõhus lendab rohkem liblikaid kui kesksuvisel aasal ning pea on 24/7 pilvedes. Diagnoos on selge: raskekujuline armumine.

“Armudes käivitub organismis lausa keemia­labor,” ütleb suhtenõustaja Imbi Viirok nõustamiskeskusest Tark Süda. “Ameerika teadlane Helen Fisher, kes on uurinud armastuse biokeemiat, jagab tunde hormoonide mõju järgi kolmeks: iha, külgetõmme ja kiindumus. Iha etapis tunned, et keegi on sinu jaoks lummav. Testosteroon ja östrogeen aktiveeruvad ning panevad soovima kütkestava inimese lähedust. Külgetõmbe etapis on suurim mõju sellistel hormoonidel nagu dopamiin, adrenaliin ja serotoniin, mis võtavad ära söögiisu ja une, panevad südame pekslema, peopesad higistama ning suurendavad seksuaalsust. Emotsioonid tugevnevad, n-ö ohumärke ignoreeritakse ja mõte püsib kogu aeg armumise objektil – tahaks vaid koos olla.

Kiindumuse etapis on aga oluline roll oksütotsiinil ja vasopressiinil. Tegu on võimsate hormoonidega. Näiteks naise organism toodab oksütotsiini pärast sünnitust ja imetamise ajal, kindlustades ema sügava kiindumise lapsesse. Oksütotsiin ja vasopressiin eralduvad organismis seksi ajal, tugevdades kiindumustunnet. Seetõttu tasub püsisuhte otsijatel arvestada, et seksiga kiirustamine võib tekitada esmase kiindumuse, mille mõju all on raske hinnata, kas partner on pikaajaliseks suhteks sobiv.”

Ma ei kuule, ma ei näe


Uuringud väidavad, et ajul kulub kõigest neli minutit otsustamaks, kas inimene on meile atraktiivne või mitte. Sõnadest olulisemaks saavad kehakeel, hääle­toon ja pilk. Nimelt sõltub viimasest nii mõndagi. Teadlased on tõestanud, et pilkude kohtumisel hakkab keha tootma kemikaali, mida seostatakse võitle-või-põgene-seisundiga. Teisisõnu: kui silm­sidet otsustatakse jätkata, on oodata Cupido nooli.

Edasi lugemiseks: