Enfant terrible Jack ehk Andrei Jakovlev egoparaadi ei poolda: loevad teod, mitte see, kes sa oled
Mida teeb Jack? Tema sõnavõtud sotsiaalmeedias algavad tihtipeale lausungiga millegi asjus, “по поводу”; ta väljendub kirglikult, tõmmates käima vastasleeri ärritunud põrina.
Tema kodu Kalamajas on taaskasutuse inspiratsioonilaks: tsaariaegsed kahhelplaadid, jupp piduliku ürituse punast vaipa, telemaja hoovi loobitud lambihunnikust päästetud kuplid. Ja lubivalge kass Holden, kes aastaid tagasi tuli Jackiga kaasa Otepäält lumelaudurite laagrist.
Ta on lambidisainer ja lainelaudur, maailmarändur ja roheline. Gerilja-Bond ja anarhist. Enfant terrible. Retroseksuaal, kelles välgatab bradpittilik vaib, mõistagi märksa rajumas vormis.
Milline su lapsepõlv oli?
Ühiskond oli teine, pidin hakkama saama. Pereringis suhtlesime vene keeles, käisin eesti lasteaias, et õpiksin eesti keele ära. Lasteaiast on meeles psüühiline terror “meie ei võta sind mängu, sina oled teistsugune”. Edasi läksin vene kooli, kus kutid panid võimuhierarhia paika kakluses koolimaja taga. Aga isegi kui peksa said, olid kõva mees juba selle poolest, et kohale ilmusid. Vaimne vägivald on tagantselja ja kaval, hullem kui füüsiline.
Nii kaua kui mäletan, oled ikka Jack olnud. Kellena sa end identifitseerid?
Mulle meeldib rõhutada, et olen venku, siis ei pea formaadis püsima. Kui sain N. Liidus passiealiseks, tahtsin nime muuta Andreseks ja saada eestlaseks. Aga polnud võimalik ja see olekski olnud identiteedihäkk. Teises klassis hakkasin tegelema mäesuusatamisega, kus kõik ajasid kogu aeg mu nime segamini: Andrei, Aleksei, Aleksander... Kuni keegi pani hüüdnime Jack, see hakkas mulle meeldima ja nii jäigi.
Seoses mäesuusatamisega meenub, et sa oled raevukalt kritiseerinud tippsporti.
Mäesuusatamine on mäest alla laskmine veidi rohkem advanced vahendiga kui kelk, naudingupõhine hedonism. Trenn aga on enesepiitsutamine, energia kulutamine keha vormi viimiseks. Keha nimel higistamine. Kas ma olen su meelest praegu vormis?
Jah.
Sa töötasid aastaid reklaaminduses. Miks just seal?
Tahtsin ennast teostada, teha asju, mis hariks inimesi, aga lõpuks osutus see liiga suureks vaevaks ja liiga väikeseks viljaks. Nüüd ma ründan minakeskset maailma. Aastal 2009 tegin EMT reklaamklipi, kus (inimese kasvamist ja elukaart väljendava askeldamise taustal – toim) kõlas Tehnoloogilise Päikese originaalmuusika “Puud hingavad meiega koos”, sest looduse teema vaevas mind juba siis räigelt. Aga taustamuusika asendati teisega, kus olid sõnad “sinu rula ja bemm”. Sain aru, et wtf, ma teenin opositsiooni.
Mis oli see viimane piisk karikasse, et reklaamiga lõpetasid?