Meigivabu päevi on vähe

Amanda Hermiine Künnapas tõdeb, et tema näonahk on alati kaldunud olema pisut rasune, ent suuremaid probleeme pole senise elu jooksul siiski esinenud. „Ainuke mure seisneb selles, et ma ei saa kunagi olla pikka aega ilma grimmita ning see mõjutab näonahka väga,” rääkis ta.

Sõltuvalt elukutsest on Amandal meigivabu päevi pigem vähe. „Vahel pean ühe päeva jooksul kolm korda meiki maha võtma ja uue grimmi peale panema. See kuivatab mu näonahka ja kogu aeg tekib soov kreemi uuesti peale panna,” kirjeldas ta.

Siiski annab ta puhkepäevadel näonahale võimalikult palju puhkust. „Vabadel päevadel lasen näol puhata ja suvisel ajal kannan meiki võimalikult vähe, jumestuskreemi praktiliselt ei kasutagi,” märkis Amanda.

Seerum on näonahale hästi mõjunud

Meigieemalduseks kasutab Amanda mitsellaarvett ja meigi alla kannab alati kreemi, mis on tavaliselt loodusliku päritoluga. „Viimasel ajal olen meigi aluseks kasutanud Eucerini kreemi, mis on samuti suurepäraselt toiminud,” sõnas ta.

Viimased 1,5 kuud on Amanda kasutanud noorele nahale mõeldud Skin Refiner seerumit ja märganud selget muutust oma näonaha väljanägemises. „Teismeeas ei olnud mul eriti probleemi akne või punnidega, kuid nüüd, olles 20ndates, olen (arvatavasti töö pärast) pidanud rinda pistma paljude punnide ja ka naha kuivusega,” tõdes ta. „Ent nüüd pole mu näol olnud üle pika aja mitte ühtegi punni. Lisaks on see muutnud mu näonaha eriti siidjaks.”

Amanda sõnul ei mõtle nooremana väga palju selle peale, mida harjumuspärased rutiinid sinu näonahaga pikas perspektiivis teha võivad. „Tegelikult on nooremana loodud rutiinid kõige tuleva alustala,” mõtiskles ta.

Tema sõnul on Eucerini reklaamnäoks olemine talle palju uut õpetanud – näiteks oli Amanda jaoks uus informatsioon, et organismi vananemisel väheneb organismis hüaluroonhappe süntees, mistõttu on vaja nahka õigete toodetega heas mõttes järele aidata. „Teadmised hüaluroonhappe sünteesi vähenemisest ja sellega kaasnevast oli tegelikult minu jaoks uus informatsioon,” rääkis Amanda.

Ennetus on vajalik

Medemise esteetilise meditsiini õe Liisa Raudmetsa sõnul on erinevate nahamurede ennetus lihtsam ja sageli odavam kui ravi. „Umbes 80% naha vananemise juhtumite puhul on süüdi välised tegurid, nagu liigne UV-kiirgus, suitsetamine, õhusaaste ja nii edasi. Õigeaegne naharavi ja regulaarne päikesekaitsekreemi kasutamine aitavad erinevaid nahaprobleeme ja vananemisilminguid vähendada,” rääkis ta.

Raudmetsa sõnul pöörduvad noored tema poole tihti just aknearmide murega. „Aknearme aitab eelkõige ennetada õigeaegne sekkumine ehk akne ravi,” ütles ta.

Samuti on regulaarse päikesekaitsekreemi kasutamise tulemusel võimalik vältida näiteks pigmendilaikude ja lõhkenud kapillaaride (kuperoosa) teket. „Päikesekaitsekreemi kasutamine aitab vähendada ka kollageeni ja elastiini degeneratsiooni ehk enneaegset lõhustumist,” lisas Raudmets.

Peamised etapid

Esteetilise meditsiini õde rääkis, et nahk on igaühel erisugune ja selle õige hooldus oleneb nii nahatüübist, seisukorrast kui ka inimese iseärasustest ja isiklikest eelistustest. „Mis aga kehtib kõikide nahatüüpide ning murede puhul, on nahahoolduse baas,” selgitas ta. Ent millistest etappidest see koosnema peaks?

Esimeseks etapiks peaks kindlasti olema puhastamine. „Naha puhastamine on väga tähtis nahahoolduse osa, eriti just õhtul, kui nahk tuleb puhastada päeva jooksul tekkinud rasust, mustusest, meigist ja päikesekaitsekreemist,” tõi Raudmets välja.

Sellele peaks järgnema niisutamine. „Naha niisutamine aitab vähendada veekadu nahast ja loob kaitsebarjääri, mille tulemusel ei ole nahk kiskuv ega kuiv ning samas ei tooda ka liiga palju rasu.”

Viimase etapina tõi Raudmets välja päikesekaitsekreemi pealekandmise. „Päikesekaitsekreem on vajalik, et ennetada fotovananemist (lõhkenud kapillaarid, pigmendilaigud, lõtv nahk ja peenikesed kortsujooned) ning vähendada riski haigestuda nahavähki,” märkis ta.

Äärmusest äärmusesse

Noorte inimeste näohooldusega seotud igapäevarutiinis võib Raudmetsa sõnul näha üsna palju erinevaid äärmusi. „Kas ei kasutata nahahoolduseks mitte midagi või näiteks ainult ühte kreemi, mis on sageli komedogeenne ega sobi nahatüübi/murega, või kasutatakse hoopis liiga palju tooteid korraga,” tõi ta välja.

Tema sõnul mängib siin suurt rolli sotsiaalmeedia, mida noored palju tarbivad. „Sotsiaalmeedia ja ilumaailma turunduse tõttu jääb mulje, nagu peaks nahahooldus olema keeruline ja koosnema 5–10 erinevast etapist. Reaalsus on see, et vannitoakapp ei pea olema täis erinevaid potsikuid – tähtis on paika panna nahahoolduse baas vastavalt nahatüübile ja murele,” rõhutas ta.

Üsna sageli tehakse ka ise enda nahale liiga, seda eeskätt naha pigistamise ja nokkimisega. „Seda ei tee ainult noored ise – sageli teostavad „kodust näohooldust” just lapsevanemad. Selle tulemusena võib nahapõletik ägestuda ning armioht suureneda,” märkis Raudmets.

Aknearme saab ennetada

Samuti tekitab muret, et noored inimesed või lapsevanemad ei tule kuigi sageli dermatoloogi vastuvõtule, seda ka siis, kui nahaprobleemid on silmaga nähtavad. „Oodatakse, et ehk möödub mure ise ning müütidest ja teadmatusest on tekkinud hirm erinevate ravimite suhtes,” kirjeldas ta.

Ennekõike tuleb rõhutada, et hormonaalsete muutuste tõttu kehas on akne noorte seas täiesti tavaline nähtus ning võib mõjutada noore inimese enesetunnet ja enesehinnangut. „Seega julgustan alati noori ja lapsevanemaid pöörduma nahaarsti vastuvõtule,” lisas ta.

Jaga
Kommentaarid