VIDEO | Teadlane selgitab, mil määral suudavad igapäevaelus kasutatavad robotid inimest asendada
Kaija Põhako-Esko pälvis äsja oma teadustöö eest 6000 euro suuruse L’Oréal Baltic programmi „Naised teaduses“ auhinnatasu. Tema uurimistöö suunaks on uudsete materjalide väljatöötamine pehmerobootika rakenduste jaoks. Pehmerobootika tegeleb seadmetega, mis on pehmed ja inimkehaga ühilduvad, näiteks rõivasarnased eksoskeletid, mis aitavad liikumisvaegusega inimesi ja on abiks taastusravis. Uute materjalide arendamise jaoks kombineerib ta tekstiilitehnoloogiaid ja elektroaktiivseid polümeere ehk materjale, mis muudavad oma kuju elektrilise signaali toimel.
Eestis hakati „Naised teaduses“ auhindu välja andma viis aastat tagasi. Selle tunnustuse on saanud kuus säravat naisteadlast, kellest kolm on saanud juba professoriks: dr Els Heinsalu, prof Karin Kogermann, prof Tuul Sepp, dr Kaarin Parts, prof Maarja Grossberg ja dr Lisandra Marina Da Rocha Meneses-Nandha. Prof Maarja Grossberg valiti 10. juunil Eesti Noorte Teaduste Akadeemia presidendiks.
L’Oréal Baltic „Naised teaduses“ algatus on ainus toetusprogramm Baltikumis, mis toetab koostöös UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni ja Eesti Teaduste Akadeemiaga naisteadlaste ametialast arengut ja nende jaoks oluliste eesmärkide saavutamist. Baltikumi programm on kasvanud välja ülemaailmsest „Naised teaduses“ programmist, mis loodi UNESCO ja L’Oreali koostöös 1998. aastal, et suurendada naisteadlaste arvu ja edendada soolist võrdõiguslikkust teadusmaailmas.