Liisa Raudmetsa sõnul on naha kuivus tingitud paljuski muutuvast ilmast ja seljataha jäänud kuumast suvest, mil UV-kiirgus on naharakke kahjustanud ning naha kuivemaks ja punetavaks muutnud. „Mida külmemaks lähevad ilmad, seda kuivemaks läheb õhk, millele lisandub omakorda kütteperiood. Lisame sinna veel tuule ja vihma ning saame kokku välised tegurid, mis on nahale väga karmid,” kirjeldas Raudmets.

Seetõttu ei pruugi esteetilise meditsiini õe sõnul kerge geelkreem, mida oli mõnus kasutada soojemal ajal, sügisel enam aidata. „Nahahooldusesse on vaja lisada nahka pehmendavad ja oklusiivsed ehk veekadu takistavad toimeained,” märkis ta.

Ent välised tegurid pole ainsad, mis naha seisukorda mõjutavad — suur roll on ka nahahooldusel. „Väga sage on see, et kuiva nahka, eelkõige pinnakuivust, põhjustab ebasobiv või puudulik nahahooldus või kahjulikud harjumused, näiteks suitsetamine, liiga kuuma veega pesemine, liigne päevitamine, liigne naha koorimine,” tõi Raudmets välja.

Väga oluline osa on kindlasti ka geneetikal. „Kuiva nahatüübiga inimesed peavad eriti hoolikalt ja regulaarselt enda nahka niisutama ja kaitsma. Suurema tõenäosusega võib tekkida ka erinevaid nahaprobleeme, nagu punetus, kipitus, dermatiit,” ütles esteetilise meditsiini õde.

Õige hooldus vastavalt probleemile

Ehkki külmad sügisilmad soosivad vajadust sooja või isegi kuuma duši järele, ei tohiks nahka siiski liiga kuuma veega pesta — pigem tuleks Raudmetsa sõnul eelistada hoopis leiget või jahedat vett. „Kuum vesi eemaldab nahalt normaalse rasu ja nahk muutub kuivaks,” selgitas ta.

Pärast pesu ei tohiks nahka kuivaks hõõruda, vaid tupsutada, ja pesemisele peaks järgnema naha niisutamine. „Kui kergemad geelkreemid sobivad normaalsele ja rasusele nahale, siis kuiva nahaga inimesed võiksid valida rikkalikumad kreemid, mis lukustavad niiskust nahka,” rääkis Raudmets.

Sobivad tooted kuivale ja lõhenenud nahale

Eucerini tootesari Aquaphor on loodud just kuivale, lõhenenud ja ärritunud nahale ning kiirendab naha uuenemist ja taastumist. Aquaphori taastav salv moodustab nahale poolkatva kaitsva barjääri, mis toetab naha loomulikku vee- ja hapnikuvahetust, takistamaks veel ja niiskusel nahast väljuda — viimase eest hoolitseb salvis sisalduv glütseriin. Pantenool seevastu kiirendab naha uuenemist ja taastumist.

Lisaks kuivale ja lõhenenud nahale sobib taastav salv hästi ka haavahoolduseks, kuid seda ei tohiks kanda avatud, veritsevale või märjale haavale. Samuti aitab salv taastada esimese astme põletusele omaseid nahavigastusi. Kindlasti võib salvi kasutada ka pärast laserravi või keemilist koorimist. Toode sobib hästi ka beebide ja väikelaste nahale, leevendamaks näiteks mähkmelöövet või muud nahaärritust.

Igale piirkonnale oma hooldusvahend

Teatud kehapiirkondadesse võib taastava kreemi või salvi pealekandmine olla raskendatud. Just selliste suurte piirkondade või raskesti juurdepääsetavate kohtade jaoks on loodud Aquaphori pihustatav kehasalv, mida saab mugavalt kasutada ka tagurpidises asendis. Kehasalv ei sisalda vett ning tekitab nahale uuenemist toetava kaitsekihi, pakkudes ärritunud piirkondadele jahutust ja leevendust.

Külmemal perioodil on sageli probleemiks kuivad ja lõhenenud huuled, mis põhjustavad palju ebameeldivustunnet ning sageli ka valu. Kuna huulenahk on näonahast märksa õhem ning selles pole rasu- ega higinäärmeid, kipuvad just huuled sageli väga kiiresti kuivama, eriti siis, kui õues on külm ja tuuline ilm.

Kui probleemiks on kuivad või lõhenenud huuled, pakub Aquaphori taastav SOS-huulepalsam kohest leevendust. Konsistentsilt meenutab palsam justkui salvi, tänu millele saab seda mugavalt ja õrnalt otse huultele kanda.

Seega leidub sobiv toode igale kehapiirkonnale ning kui õigete toodete kasutamine on kooskõlas muude nahahooldussoovitustega, on võimalik naha kuivust ja lõhenemist varakult ennetada või vajadusel leevendada.