Trende dikteerivad aina enam tavainimesed: kanda kinnitavad individuaalsus ja autentsus


Trende dikteerivad aina enam tavainimesed: kanda kinnitavad individuaalsus ja autentsus
Sotsiaalmeediastaar ja ärinaine Chiara FerragniPA Pictures/Scanpix

1998.aasta augustis kuulutas ajakirjas Allure ilmunud artikkel, et julged, mittekorrektselt peale kantud ploomi- ja marjatoonides ning pruunid huulepulgad on järgmised suurimad trendid huulevärvide maailmas. Juba varsti olid fotod staaridest nagu Cindy Crawford, Mira Sorvino ja Catherine Zeta-Jones igas ajakirjas ning just nagu ennustatud – nende rikkalikes punastes ja lillades toonides huuled võõbatud võimalikult ebakorrapäraste piirjoontega.

Mõned kuud hiljem kõndisid brändide nagu Comme des Garcons ja Katharine Hamnett kevad-suviste moenädalate etenduste lavadel modellid, kelle huuled olid täpselt samamoodi julgelt grungelikud, raporteeris Allure. Juba järgmisel, 1999.aastal paiskas MAC müügile oma läbi aegade kõige ikoonilisema huulepulgatooni, Ruby Woo (matt, väga tugeva pigmendiga sinise alatooniga punane). Sellega kindlustas bränd, et just külma tooniga 90ndate punane huul jäi trendide autahvlile igaveseks. Tänase päevani müüakse üks MACi mati tulemusega Ruby Woo iga nelja minuti järel, inspireerides iga korraga veidi enam 90ndate nostalgiat.

Veel 15 ja 20 aastat tagasi oli just see kõige levinum protsess, kuidas trendid sündisid: alates 60ndate potisoengutest kuni 80ndate ülimalt erksate lauvärvideni. Trendid said alguse tipust – moelavadelt ja ajakirjadest. Ilutrendi eluiga algas moenädala lava tagant jumestuskunstniku loominguga, seejärel raporteerisid neid trende eliitklassi ilutoimetajad, nüüd tulid mängu trende laialdaselt populaarseks tegevad staarid punastel vaipadel ning kõige lõpuks jõudis uus iluröögatus massideni.

Seotud lood:

Kuna trendid said alguse vaid neis vähestes, eksklusiivsetes areenides, oli neid lihtne tähele panna. Seega igaüks, kes oli neist vähegi huvitatud, läks trendidega kaasa ja teadis täpselt, mis need olid. Trendide järgijad justkui kogunesid massiliselt ilutoodete lettide ees ja ilusalongides, et haarata ka endale just see lillakas huulepulk, mida Cindy kandis või lasta juuksuril lõigata endale paks ja konkreetne tukk, milles rokkis Heidi Klum. Iluekspert Sarah Brown kirjutas veebiväljaandes The Business of Fashion aastal 2017, et lavatagune jumestusmaastik New Yorgi moenädalate ajal 15 aastat tagasi oli maagiline, salajane maailm, mida vaid vähestel oli au oma silmaga näha. „See oli teistsugune maailm. Trendid liikusid moelavadelt tänavatele, mitte vastupidi,“ kirjutas ta.

Loe veel

Viimase viie aasta jooksul on aga jumestuskunstnikud ja juuksestilistid hakanud trendide seadmisele hoopis teistsugusel viisil kaasa aitama. „Mind inspireerivad kõik inimesed minu ümber ja kõikide nende asjade ilu, mida iga päev näen. Ma ei istu ilmtingimata laua taha ega mõtle, missuguseid trende ma nüüd seadma tahaksid hakata,“ sõnab Patrick Ta, üks praeguse aja kõige populaarsemaid staaride jumestuskunstnikke, kellel on enam kui 950 000 Instagrami jälgijat ning kelle suursuguste klientide hulka kuuluvad nii Gigi kui Bella Hadid, Shay Mitchell ja Olivia Munn. „Minu jaoks on trendide loomine väga orgaaniline protsess.“

Lisaks, kuna moeetenduste jumestuskunstnikud ja juuksestilistid pööravad hooaeg hooaja järel üha enam tähelepanu „klaarile nahale“, „meigivabale meigile“ ja ebatäiuslikule „tõelise naise“ soengule, paistab hetkel toimuvat ilutrendide kultuuris üldine muutus. Nimelt võetakse laialdaselt omaks üha vähem „trendikust“ ning tähistatakse individuaalsust ja iseenda erilisust. „Inimesed ei vaata enam ajakirjade poole ega otsi sealt vastuseid, mis on „trendikas“ ja „lahe“. Selle asemel otsitakse sealt hoopis inspiratsiooni, mis aitaks iseseisvalt otsuseid vastu võtta. Nii vähemalt tundub,“ kommenteerib Byrdie US toimetuse direktor Faith Xue.

Patrick Ta nõustub: „Võime kindlalt väita, et trende ja seda, mida hetkel „lahedaks“ peetakse, dikteerivad enam „tavalised“ inimesed (loe: tänavastiil, YouTuberid ja teised sotsiaalmeedia mõjutajad), vastupidiselt tavainimesele kaugeks jäävatele moelavadel ja ajakirjade moeseeriatele, nagu see oli varem.“ Muutused selles, kuidas me otsustame, mida just praegu „lahedaks“ ja populaarseks peetakse tekitab paratamatult küsimuse: kas kedagi üldse huvitavad 2018.aastal enam trendid? Kas traditsioonilised trendid sellisel kujul nagu me neid tundnud oleme on tänaseks vanamoeliseks muutunud? Kui aga tarbijaid ei huvita enam trendide järgimine või nendega ka lihtsalt kursis olemine, siis kuidas nad üldse otsustavad, mida osta, kuidas midagi oma nahale kanda ja kes on välimuse osas nende eeskujudeks?

Ilutööstuse eksperdid nõustuvad, et ükskõik, missuguses suunas meie kultuuriline suhtumine trendidesse ka ei liiguks, selle kõige mõjutavamaks jõuks on vaatamata kõigele internet. „Kümme aastat tagasi tarbisid inimesed sisu hoopis teistsugusel viisil kui praegu, seega olid populaarsed trendid palju ühtsemad,“ kommenteerib eelmisel aastal loodud stiilse ja vägagi Instagrami-väärilise juuksehooldusbrändi IGK Haircare kaasasutaja Aaron Grenia.

Selle taga peituv teooria on järgmine: kuna nii sotsiaalmeedia kui ka ilutoodete turg on niivõrd küllastunud pidevalt juurde tekkivatest uutest brändidest, toodetest, mõjutajatest ja välimustest (neoontoonides juuksed, vikerkaarevärvilised särapuudrid), siis on trendid pigem mitmekülgsed ja esindavad nišše. See võimaldab tarbijatel aga leida miskit, mis just neid kõnetab, selle asemel, et kopeerida Heidi Klumi paksu tukka, just nagu seda teevad kõik teised. („Ausalt, enamikele inimestele isegi ei sobinud see välimus,“ meenutab selle 2000ndate aastate alguse trendi kohta Andrew Carruthers, juuksehoolduse tarvikute brändi Sam Villa koolitusdirektor. „Me aga lõikasime kõikidele inimestele just sellise soengu, kuna see oli nii suur trend ja kliendid lihtsalt nõudsid seda tukka! See trend aga kestis vaevu ühe aasta ja siis hakkas laineid lööma juba järgmine moeröögatus.“)

Carruthers ütleb aga, et kuna suurema osa ilutarbijate kogukonnast moodustavad Y-põlvkond (need, kes on sündinud alates aastast 1981 kuni umbes aastani 2000), kes veedavad väga palju aega sotsiaalmeedias, aga hindavad põlvkonnana kõrgelt ka isiklikku eneseväljendust, siis laialdaste „peavoolu“ trendide järgimine ei lähe sellega kuigi hästi kokku. „Tänapäeval on tarbijad palju vähem huvitatud ilutrendide järgimisest. Selle üheks peamiseks põhjuseks on millenniumilaste keskendumine individuaalsusele ja sotsiaalmeedias leviv üha tugevam mitmekülgsuse ja iga inimeste omapäraste omaduste tähistamine,“ ütleb ta. Grenia nõustub: „Ma arvan, et tänasel päeval on kõige olulisem olla autentne. Tarbijaid ei ole kuigi lihtne petta.“

Kuid isegi sõna „trend“ definitsioon on hetkel muutumisel. Merriam-Webster sõnaraamat kirjeldab seda sõna kui „käesolevat stiili või eelistust“. Seega, kui Carruthers lõikas 2002.aastal kõikidele soovijatele Heidi Klumiliku tuka, tähendas see, et konkreetne trend võis olla populaarne kogu aasta jooksul. Selline trendide versioon aga tänasel päeval enam ei kehti. Kuna internet on niivõrd kiire vooluga ja reaktiivne, võib see „käesolev stiil või eelistus“ kesta vaid ühe päeva.

„Tänapäeval on trendidel tunduvalt lühem eluiga ja palju väiksem kultuuriline mõju kui varem, sest meid ümbritsevad pidevalt järgmised uudsuse ja värskuse röögatused,“ selgitab Georgie Greville, Milk Makeup’i loovdirektor. See bränd loodi eneseväljenduse kontseptil ning Milk on meisterlikult tabanud millenniumilastest ilutarbijate olemust juba alates selle loomisest aastal 2016. „Seda võib tegelikult seostada traditsiooniliste ajakirjade järkjärgulise langusega. Nimelt dikteerisid varasemalt just ajakirjad trende, mida kõik järgisid. Nüüd aga dikteerivad trende miljonid sotsiaalmeedia ja staarimaailma mõjutajad – trendid sünnivad ja elavad Instagrami uudisevoogudes. „Mulle tundub, et praegu hoolivad inimesed trendidest enam ja järgivad neid rohkem kui kümme aastat tagasi,“ ütleb Instagrami ilumõjutaja ja YouTuber Sarah LaPierre. „Jah, loomulikult on endiselt olemas lühikese elueaga veidrad trendid nagu lainelised kulmud, kuid üldiselt arvan, et ilutrendid on suurema mõjuga kui kunagi varem.“

LaPierre selgitab, et tarbijad avavad end uutele trendidele ja välimustele läbi blogijate ja muude sotsiaalmeedia mõjutajate, keda nad igapäevaselt jälgivad. See protsess muudab trendid paratamatult enam kättesaadavamaks ja seetõttu ka mõjukamaks. „Neil sotsiaalmeedia staaridel on maailma suurimate ilubrändide silmad ja kõrvad ning mitmel juhul loovad trendid end ise,“ sõnab ta. „Brändid annavad sotsiaalmeedia mõjutajatele võimaluse luua oma ilutooted selle põhjal, mida nemad kõige rohkem armastavad. Sel viisil loovad ka ilubrändid tegelikult trende.“

Greville nõustub, et tarbijad vaatavad üha enam nende sotsiaalmeedia mõjutajate ja brändide poole, kellega nad isiklikul tasandil samastuda ja ühenduda suudavad. Nende hulka kuuluvad ka väiksemad sotsiaalmeedia staarid, kellel ei pruugi olla miljoneid jälgijaid, kuid kes sellegipoolest mõjutavad seda, kuidas oma ilurutiine loome. „Tänasel päeval, rohkem kui kunagi varem, on inimestel vabadus end ja oma isiklikku maitset avalikult väljendada. Seega saavad nad vabalt leida ja valida just need trendid, mis neid kõige enam kõnetavad,“ lisab ta. „Usun, et tarbijad otsivad ilukultuuris üha enam erilisust ja seda esindab ka üüratu number uusi nišibrände, mis pidevalt juurde tekivad ja kiirelt ustavad kasutajad ja järgijad leiavad.“ Mõtle brändidele nagu Glossier, Rituel de Fille ja RMS. „Selle asemel, et trendid dikteeriksid brändidele, mida teha, ongi nüüd uued brändid ise nendeks trendideks.“

Kõik ilutööstuse professionaalid võivad aga nõustuda, et kuigi tarbijad ei pruugi enam pöörduda ajakirjade ja moelavade poole, et uusi maailma vallutavaid trende leida, siis uudsuse kontsept ei saa tõenäoliselt enam kunagi olema vanamoeline. „See, mis ilusalongides toimub ei ole enam juhitud suursugustest trendidest, mis vaid igal aastal muutuvad. Kliendid soovivad seda, mis on just nüüd kõige populaarsem,“ sõnab Carruthers.

Nii ilumaailma eksperdid kui ka tarbijad näevad, et aastal 2018 on vähemalt üks „laheda“ definitsioon, mis kõiki trende valdavalt mõjutab ja juhib: individuaalsus. „Praegu on kõige trendikam teha oma asja ja olla iseseisev, ükskõik, missugune see ka välja ei näeks,“ analüüsib Jesse Montalvo, ilutarbija ja Byrdie privaatse Facebooki grupi The Beauty Line liige. „Trendidele ja moehullustele keskendumine võib küll olla vaigistatud, kuid ma ei arva, et trendid kunagi ka täielikult kaovad.“ LaPierre lisab: „Jah, ma nõustun, et brändid ja mõjutajad julgustavad meid üha enam tähistama oma erilisust ja individuaalsust, aga kas see juba ei ole trend omamoodi?“

Loomulikult mängivad jumestuskunstnikud ja juuksestilistid endiselt ilumaailmas mõjukat rolli. Veebiajakirja Byrdie poolt läbiviidud küsitlusest selgus, et lugejad usaldavad just neid eksperte rohkem kui brände ja isegi sotsiaalmeedia mõjutajaid, kui asi puudutab ilunippe. Enamasti võtavad jumestuskunstnikud ja juuksestilistid selle usaldusväärse rolli ka rõõmuga vastu. See võimaldab neil justkui astuda sammu tagasi konkreetsetest aastast-aastasse kehtivatest trendikultuuridest ja olla oma igapäevatöös tunduvalt loomingulisem ja mängulisem. „Hetkel on täielikult võimatu ennustada, kuhu sellises vormis ilumaailm liigub,“ ütleb Carruthers. „Hetkel on aga niivõrd lõbus elada maailmas, kus sinu käed ei ole seotud ülispetsiifiliste trendidega.“ Meie oleme igal juhul põnevil.

Allikas: Byrdie