Parimad toidud

Lõhe
Dieedid, mis koosnevad suurest kogusest monoküllastumata rasvhapetest nagu sellistest, mida leidub lõhes, võivad märkimisväärselt rohkem vähendada kõhurasva kui madala rasvasisaldusega dieedid,“ sõnab toitumisekspert Christy Shatlock. Kasulikud rasvhapped aitavad ergutada ka aju tööd ning suurendada keskendumisvõimet. Jah, ideaalseks eesmärgiks on tõepoolest olla oma parima välimuse ja ka ajutöö juures. „Lisaks on lõhe ka suurepäraseks joodi allikaks, mis tagab korraliku kilpnäärme töö ning optimaalse ainevahetuse,“ ütleb Shatlock.

Avokaado
Avokaado on tõeline imetoit, mis loovad imelise naha, juuksed ja figuuri. Selles sisalduvad suures koguses kiudaineid, kasulikke rasvhappeid, vitamiine, mineraale ja fütotoitaineid. Avokaadodes sisalduvad kasulikud rasvhapped aitavad täiskõhutunnet kauem hoida ning on toitumisekspert Lauren O’Connori sõnul ka väiksema kalorisisaldusega kui sama kogus võid või majoneesi. Lisaks sisaldub avokaadodes ka oleiinhape, aine, mis Shatlocki sõnul suudab aitab vähendada näljatunnet, ennetada üleliigset kalorite tarbimist ning ergutada kaalukaotust.“

Munad
„Regulaarne hommikusöök, mis koosneb toitainerikastest munadest võib aidata ergutada kaalukaotust,“ ütleb Shatlock. „Munad on head valguallikad ning rahuldavad näljatunnet pikaks ajaks.“ Tee aga kindlaks, et sööksid ära kogu muna, mitte ainult munavalge. „Munavalgetes sisaldub vähe kaloreid, kuid kui sa sööd ainult seda osa, siis jääd ilma paljudest munades üldiselt sisalduvatest toitainetest nagu seleen, koliin, Luteiin, B2-vitamiin, B12-vitamiin, A-vitamiin,“ ütleb toitumiskoolitaja ja kliiniline psühholoog Candice Seti. „Kuigi munakollane sisaldab kolesterooli, on paljud uuringud näidanud, et selle söömine tegelikult parandab kehas kolesteroolisisaldust ning vähendab südamehaiguste riski. Seega mõjub munade söömine hästi nii südamele, silmadele, ajule, nahale, immuunsussüsteemile ja kaalule.

Pruun riis
See on tõsi – süsivesikud aitavad kaasa kaalukaotusele. Peame siinkohal aga silmas õiget tüüpi süsivesikuid. „Kaalulangetuse perioodil on soovitatav süüa mõõdukas koguses süsivesikuid,“ ütleb Shatlock. Pruuni riisi peetakse üheks optimaalsemaks süsivesikuks, mis sobib kaalulangetuse perioodile hästi ning eksperdi sõnul mõjub see toit positiivselt keha vastupidavusele. „Vastupidiselt valgele riisile aitab pruunis riisis sisalduv tärklis ainevahetust kiirendada ja rasvu põletada. Pruunis riisis on ka palju kiudaineid, mis aitavad hoida täiskõhutunnet kauem kui rafineeritud toidus sisalduvad „tühjad“ kalorid.“

Brokoli
„Ühes peotäies brokolis sisaldub täiskõhutunnet tekitav, kõrge kiudainete sisaldusega eine, milles on vähe kaloreid,“ ütleb Shatlock. „Võrreldes teiste juurviljadega on brokolis ka märkimisväärne kogus valku – umbes 4 grammi ühe peotäie kohta.“

Õunad
Toitumisspetsialistide sõnul on just see klassikaline snäkk üks parimaid ja kõige kasulikumaid toite kaalukaotuse mõttes. „Õunad sisaldavad palju aineid, mis on kasulikud südamele ning neis on ka täiskõhutunde tekitamiseks piisavalt kiudaineid,“ ütleb O’Connor. Lisaks sellele vähendavad õunad edukalt ka näljatunnet. „Uuringute kohaselt aitab poole õuna söömine enne toidukorda vähendada hilisemat kalorite tarbimist,“ ütleb Shatlock.

Halvimad toidud

Eelvalmistatud salatid
„Inimesed eeldavad üldiselt, et sõna „salat“ võrdub koheselt tervislikkusega, kuid salatites võib tihtipeale sisalduda sama palju (kui mitte rohkem) kaloreid ja rasvu kui ühes juustuburgeris,“ sõnab Shatlock. Kastmed ja krõbedad lisandid on tihti selle osas peamisteks süüdlasteks. Selle asemel soovitab O’Connor valida hoopis õli ja äädikas. „Või kasuta hoopis sidrunimahla,“ soovitab ta. „Nipp: aseta valmis salat toidukarpi ning raputa seda siis tugevalt, olles eelnevalt lisanud segule minimaalselt kastmeid. Nii saad kätte maksimaalsed maitsed.“ Saiakrutoonide asemel kasuta pähkleid ja seemneid. Tulemuseks on parem tekstuur ja maitseelamus.

„Rasvavabad“ ja „madala kalorsusega“ toidud
Toidud, millele on peale märgitud „rasvavaba“ või „sisaldab vaid 100 kalorit“ võivad küll tunduda kaalusõbralikud, kuid eksperdid soovitavad neist eemale hoida. „Sellistes snäkkides sisaldub liiga palju lisaaineid ja kemikaale. Neis on väga suur tärklisesisaldus ning äärmiselt väike toiteväärtus,“ ütleb O’Connor. Lisaks ei täida sellised valikud mingilgi määral kõhtu ning mõjuvad hoopis vastupidiselt, tekitades üsna peagi tugevat näljatunnet. „Toitumisharjumuste uuringud on näidanud, et madala kalorsusega eelvalmistatud toite süües kipuvad inimesed tegelikult 50 % rohkem sööma,“ lisab Seti. Kuna sellistes toiduvalikutest on piiratud rasvaineid ja toitaineid, kipub neis sisalduma ka kõrgem suhkru kogus. See võib omakorda tekitada kõikumisi veresuhkrutasemes, mis on halb nii südametervisele kui ka kaalukaotusele.

Töödeldud sai ja võlts või
Nüüdseks oleme juba õppinud, et mitte kõik süsivesikud ei ole halvad. Samas ei soovitaks ükski toitumisekspert süüa tavalist valget saia. „Valge jahu ja sai on põhimõttelised nisutooted, millest on eemaldatud igasugused kasulikud toit- ja kiudained ning need ei anna sinu dieedile mitte ühtki kasulikku lisaväärtust,“ ütleb Shatlock. Kui kannad valgele saiale veel peale paksu kihi margariini, oled tõelises hädas. Paljud võlts võid sisaldavad transrasvasid, mida kehal on raske seedida. „Seega jäävad need püsima keha rasvarakkudesse ning tegelikkuses ka piiravad kehal teiste valkude ja rasvade töötlemist,“ selgitab Seti. „Selle tulemusena on Transrasvad seotud suurenenud „halva“ kolesterooliga ja südamehaigustega, suurenenud põletikuliste protsessidega kehas ning ainevahetuse probleemidega. Kontrolli enne ostmist tootesilte!“

Allikas: Byrdie