Seletame suveromansi lahti: organismis käivitub keemialabor, keeruliseks läheb asi siis, kui sügisel tuleb naasta reaalsusesse


Seletame suveromansi lahti: organismis käivitub keemialabor, keeruliseks läheb asi siis, kui sügisel tuleb naasta reaalsusesse
Jeremy Bishop/Unsplash

Sõnapaarile summer love leiab guugeldades üle 300 miljoni vaste, mille seas on vähemalt kaheksa samanimelist filmi ning rodu laule. Suvi inspireerib, armumisest rääkimata! Ent mis juhtub siis, kui need kaks koostisosa omavahel kokku segada?

On järjekordne sume suveõhtu kesklinna lokaali terrassil. Päike paistab, kleidisabad lehvivad ning naeratused ei kao huulilt. Ja siis see juhtub. Pilgud kohtuvad, vahetatakse paar häbelikku naeratust ning kõlab esimene tere. Ülejäänu on juba teada: romantilised rattasõidud, jäätisesöömine ranna­promenaadil ja ratsutamine päikeseloojangusse.

Ma olen nii armunud!

Ilmselt pole tunne “ma ei maga, ma ei söö” tundmatu kellelegi meist. Kurk kuivab, kõhus lendab rohkem liblikaid kui kesksuvisel aasal ning pea on 24/7 pilvedes. Diagnoos on selge: raskekujuline armumine.

“Armudes käivitub organismis lausa keemia­labor,” ütleb suhtenõustaja Imbi Viirok nõustamiskeskusest Tark Süda. “Ameerika teadlane Helen Fisher, kes on uurinud armastuse biokeemiat, jagab tunde hormoonide mõju järgi kolmeks: iha, külgetõmme ja kiindumus. Iha etapis tunned, et keegi on sinu jaoks lummav. Testosteroon ja östrogeen aktiveeruvad ning panevad soovima kütkestava inimese lähedust. Külgetõmbe etapis on suurim mõju sellistel hormoonidel nagu dopamiin, adrenaliin ja serotoniin, mis võtavad ära söögiisu ja une, panevad südame pekslema, peopesad higistama ning suurendavad seksuaalsust. Emotsioonid tugevnevad, n-ö ohumärke ignoreeritakse ja mõte püsib kogu aeg armumise objektil – tahaks vaid koos olla.

Seotud lood:

Kiindumuse etapis on aga oluline roll oksütotsiinil ja vasopressiinil. Tegu on võimsate hormoonidega. Näiteks naise organism toodab oksütotsiini pärast sünnitust ja imetamise ajal, kindlustades ema sügava kiindumise lapsesse. Oksütotsiin ja vasopressiin eralduvad organismis seksi ajal, tugevdades kiindumustunnet. Seetõttu tasub püsisuhte otsijatel arvestada, et seksiga kiirustamine võib tekitada esmase kiindumuse, mille mõju all on raske hinnata, kas partner on pikaajaliseks suhteks sobiv.”

Ma ei kuule, ma ei näe

Loe veel

Uuringud väidavad, et ajul kulub kõigest neli minutit otsustamaks, kas inimene on meile atraktiivne või mitte. Sõnadest olulisemaks saavad kehakeel, hääle­toon ja pilk. Nimelt sõltub viimasest nii mõndagi. Teadlased on tõestanud, et pilkude kohtumisel hakkab keha tootma kemikaali, mida seostatakse võitle-või-põgene-seisundiga. Teisisõnu: kui silm­sidet otsustatakse jätkata, on oodata Cupido nooli.

Armumisega kaasnevad sama­sugused efektid nagu kokaiini ja nikotiini tarbimisega.

Armunu silmis on tema tunnete objekt täiuslik. Seega “armastus on pime” pole pelgalt sõnakõlks, vaid evolutsiooni seisukohast vajalik – loodusele on oluline, et suhe saaks areneda ning jõuaks kiindumuse etappi, et ideaalis liikuda pereloomise ja lasteni. Siin soovitab Imbi Viirok roosad prillid teadlikult eest võtta. “Armumise aeg on ilus ja seda tuleb nautida. Küll aga tasub meeles pidada, et hormoonid loovad heaolutunde ja põhjustavad ohumärkide eiramist, mistõttu suurte otsuste tegemiseks võiks aega võtta. Näiteks ühes USAs läbi viidud uuringus küsiti äsja suhte lõpetanud inimestelt, mis oli lahkumineku peapõhjus ja millal nad seda “viga” esimest korda täheldasid. Üle 90% vastanutest kinnitasid, et tegelikult märkasid nad põhjust juba suhte alguses, kuid lootsid, et see läheb aja jooksul üle. Nii et armumine kipub tõesti olema pimestav.”

Suvi, see meeletu suvi

Mis nende suveromanssidega siis ikkagi on? Amhersti kolledži psühholoogiaprofessor Catherine A. Sanderson väidab, et selles mängib tähtsat rolli juba suve muretu loomus: see on hedonistlik aastaaeg, mida iseloomustavad puhkused, aiapeod ning argirutiinist pääsemine. Inimesed tulevad “koopast” välja, mis omakorda aitab olla käitumises vabam. Samuti soodustab romantilisi kohtumisi soe ilm: oleme talvega võrreldes sotsiaalsemad. Alahinnata ei maksa ka paljastavamaid rõivaid.

Keeruliseks läheb asi siis, kui tuleb naasta reaalsusesse – ühe poole jaoks võis juba eos olla tegu üürikeseks määratud suveromaaniga, samas kui teine hakkas unistama millestki enamast. Et vältida haigetsaamist-tegemist, peaks oma ootustest varakult rääkima. “Mõistlik on endale kohe teadvustada, millist suhet sa otsid. Kui soovid midagi püsivat, siis käi kohtamas ning tunne rõõmu tähelepanust ja flirdist. Sügavamat kiindumust ja lähedust luba aga suhtesse siis, kui oled kaaslast rohkem tundma õppinud ning veendunud, et teie suhteootused ja tulevikuplaanid sobivad kokku,” soovitab Viirok.

Ent nagu juba öeldud sai, on armastus pime ehk ühel hetkel võib selguda, et suvesuhe on pugenud sügavamale südamesse, kui plaan algselt ette nägi. Tore, kui tegu on kahepoolse kiindumusega.

Kuidas siis panna üks suhe kestma? “Inimese alateadvus leiab kiiresti tegurid, mis seostuvad varasemate kogemustega. Nii kaldume alateadlikult valima partnereid, kes võimaldavad kogeda juba tuttavaid tundeid. Seepärast ongi püsisuhte otsijal oluline saada kõigepealt ise õnnelikuks – nõnda on palju tõenäolisem leida enda kõrvale positiivne ja tasakaalukas partner,” selgitab Viirok. “Eestis on viimastel aastatel populaarsust võitnud teadliku tutvumise meetod, mis on paariterapeutide välja töötatud lähenemine hea püsisuhte loomiseks. Tavapärane suhte proovimine võib võtta aega ja kulutada emotsioone, sest partnerite mittesobivus selgub sageli alles teisel-kolmandal kooseluaastal. Teadliku tutvumise eesmärk on tunda iseennast ja oma suhteootusi nii hästi, et oskad varakult hinnata partneri sobivust pikaajaliseks suhteks.

Seega esimene soovitus on mõelda läbi, millist suhet sa soovid, ja võtta tutvumiseks piisavalt aega. Südame kuulamine on teadliku tutvumise puhul täpselt sama oluline kui mõistuse kasutamine ehk teadlikkus ei tähenda sugugi tunnete eiramist – vastu­pidi, nende märkamist ja arvestamist. Kuid tasub ka meeles pidada, et ükski neist teguritest, mis paneb meid armuma, ei ole piisav õnnelikuks püsisuhteks.”

Armastus ja teised droogid

Mõned suvesuhted on õnneliku lõpuga, teised saavad aga lihtsalt läbi. Kui tegu on siiski esimese variandiga (ratsutamine päikeseloojangusse), siis tasuks arvestada, et armumine toob organismis kaasa mitmed muutused. Alustame näiteks iga õnneliku suhtega kaasnevast liblikad-kõhus-tundest. Tegu on olukorraga, mil organismis möllab adrenaliin ning keha on võtnud kõrgendatud valmis­oleku tegutsemiseks, suunates rohkem verd käe- ja jalalihastesse ning vähem kõhupiirkonda, mis tekitabki “liblikate” tunde.

Ent armumisega kaasnevad ka samasugused efektid nagu kokaiini ja nikotiini tarbimisega. Uuringud näitavad, et nii gramm kokaiini, mahv suitsu kui ka korralik doos armastust mõjutavad aju sarnasel viisil, tulemuseks mõnuseisund ja soov seda veel ja veel kord kogeda. Imbi Viirok nõustub, et armunutega annab tõmmata mitmeid põnevaid paralleele. “Itaalia psühhiaater Donatella Marazziti võrdles verepilte armunud inimestel ning obsessiiv-kompulsiivse häirega patsientidel, kellel esinevad sundmõtted ja -käitumised. Katse näitas, et mõlema sihtgrupi serotoniinitase oli väga sarnane.” Kuna tegu on ärevushäirega, põhjendab see ka pea-pilvedes-tunnet, mille puhul ei suuda me keskenduda ega mõelda millestki muust kui inimesest, kellesse oleme armunud.

Ent ilmselgelt on armumisel ka omad plussid: maailm näib kirkam ning jõuame tunduvalt rohkem. Tundub, et armastus tõesti annab tiivad... “Armumisele omane hormonaalne seis toodab energiat ja vähendab unevajadust, võimaldades keskenduda igale väiksemalegi detailile uues suhtes. Organism suudab sellist hormoonivabrikut töös hoida kuni kaks aastat,” märgib Viirok.

Mis aga puudutab vaimumaailma, siis mõningane unistamine teeb ainult head. Nimelt turgutavad mõtted armastusest meie loovust, samas kui fantaasiad seksist parandavad konkreetsete otsuste tegemist, kuna panevad keskenduma hetkele.

Lõpetuseks oleks paslik mainida veel üht Harvardi ülikooli uuringut. Nimelt on teadlastel valmis saanud 75 aastat kestnud mammutuuring, mis kinnitab seda, mida muinasjutud meile lapsest saati õpetanud on: armastus on elus kõige tähtsam. Vaatluse all olnud inimesed võtsid kokku oma pikad elud ning jõudsid järeldusele, et õnn ja heaolutunne seostub neile eelkõige armastusega – selle tundmise ja otsimisega. Seega naudi – sellest saab sinu suvi!

Artikkel ilmus esmakordselt Anne & Stiili 2016. aasta juulinumbris.