Kas ma võin olla abikaasa sperma vastu allergiline? Naistearst annab vastused küsimustele, mida oled ammu teada tahtnud


Kas ma võin olla abikaasa sperma vastu allergiline? Naistearst annab vastused küsimustele, mida oled ammu teada tahtnud
Ye Fung Tchen/ Unsplash

Panime kirja kõik günekoloogilised probleemid, millest rohkem teada tahtsime, ning palusime Pelgulinna sünnitusmaja reproduktiivmeditsiini keskuse juhatajal, naistearstil Kai Haldrel neile vastata.

Kas beebipillid muudavad mu emotsionaalseks või depressiivseks?

Pillid, plaaster ja tuperõngas kuuluvad kõik n-ö ühte rühma, mida nimetatakse kombineeritud hormonaalseteks rasestumis­vastasteks vahenditeks. “Kombineeritud” tähendab, et ühes vahendis on kaks eri naissuguhormooni. Hormoonid mõjutavad meie ajutegevust väga individuaalselt, lisaks on nende kahe hormooni toime erisuunaline. Seetõttu polegi siin mingit seaduspärasust ega reeglit.

Samuti tuleb arvestada, et kõigil nende meetodite kasutajatel väheneb meessuguhormooni tootmine. Vahel on see väga soovitud kõrvalmõju, vahel on see vähenemine liiga suur – võib esineda seksuaaliha nõrgenemist.

Pärast seksi tekib alati tupeseen. Kas ma võin olla abikaasa sperma vastu allergiline ja kas midagi aitaks selle vastu?

Tupe loomulik keskkond on happeline, selle tagavad laktobatsillid ehk piimhappekepikesed. Peale nende asustavad tupe ökosüsteemi seened (pärmseen), hapnikku tarbivad mikroobid, samuti mikroobid, mis eluks hapnikku ei vaja (anaeroobid) jm. Tupe loomulikku mikroorganismide tasakaalu mõjutab suguhormoonide tase, tampoonide kasutamine, seksi korral mehe sugu­teedes olevad mikroobid jm. Lisaks on tupe limaskesta vooderdavate rakkude omadused eri inimestel erinevad – see on suuresti kaasa sündinud.

Seotud lood:

Seega võivad paljud tegurid tupe mikroorganismide tasakaalu kõigutada – näiteks on väga tüüpiline, et mõni päev enne menstruatsiooni, kui hormooni­sisaldus naise veres muutub, saavad seened ülekaalu, ilmneb sügelustunne ja suurenenud voolus. Vaevused kaovad menstruatsiooni alates. Mehaaniline mõju seksuaalvahekorra käigus võib samuti rolli mängida (limaskestarakkude kaitsvad omadused muutuvad).

Väga tihti pannakse igasuguse tupeärrituse ja suurenenud vooluse korral endale ise diagnoos: tupeseen. Seda ei soovitaks teha. Kui vaevused korduvad ja häirivad, tuleb teha analüüsid mikroobikoosluse hindamiseks ja siis abinõud tarvitusele võtta. Sarnaste murede taga võib olla väga erinevaid põhjusi, mis vajavad täiesti erisugust lähenemist.

Kuidas leevendada premenstruaalse sündroomi (PMS) vaevusi?

Loe veel

Esimene reegel on planeerida oma tegevus menstruatsioonieelseil päevil nii, et PMS võimalikult vähe segaks. Paljudele naistele teevad sel ajal muret meeleolulangus, unevajaduse suurenemine, kõhukinnisus, tursetunne. Tasub tähele panna, mis mõjub leevendavalt – näiteks tugev trenn, ujumine, massaaž, seksimine; kui unevajadus on suurem, siis ei peaks sellega võitlema. Väga äärmuslikel juhtudel kasutatakse ka antidepressante, sageli saab leevendust hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite tarvitamisest.

Saan aru, et teatud hulk emaka limaskesta tükke menstruaalveres on normaalne nähtus, mis juhul peaks aga konsulteerima arstiga?

Arstiga peaks konsulteerima siis, kui menstruatsioon kestab enam kui nädala, esinevad menstruatsioonidevahelised veritsused (ka õrnad n-ö määrimised), kui vere hulk suureneb väga palju (nt saab kasutada vaid öösidemeid), on tekkinud seletamatu aneemia jm. Menstruaalvere välja­nägemine (värvus, konsistents) võib elu jooksul muutuda, kõige tähtsam on vere hulk ja veritsuse pikkus – kui need muutuvad radikaalselt, siis tuleb pöörduda arsti poole.

Kas suuseksiga võib saada kõrivähi? Millised ohud veel suuseksiga kaasnevad ja kuidas neid vältida?

Oraalseksiga võivad üle kanduda mitme­sugused viirused ja bakterid. Teatud kõrivähiliike on seostatud papilloomiviiruse nakkusega. Mis ei tähenda, et kõigil, kes suuseksi harrastavad, peaks kohe vähirisk suurenema. Papilloomiviirusega tuleb enamiku inimeste organism ise toime ja nakkus kaob, see jääb püsima väga üksikutel juhtudel. Suuseksiga võivad veel levida klamüüdia-, gonorröa- ja süüfilisetekitajad, viirustest herpese­viirus ja kollatõve põhjustavad viirused. Teoreeti­liselt võib nii saada ka HIV-nakkuse.

Kas inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu saab end vaktsineerida ka täiskasvanuna?

Saab küll. Kui nakkuse korral on keha viirusest jagu saanud, siis loomulikku immuunsust ei teki ja seetõttu on alati olemas taasnakatumise võimalus.

Kas vastab tõele, et HPV areneb väga aeglaselt? Kas kahe aastaga võib kujuneda emakakaelavähi eelne seisund, kui PAP-testi tulemused on seni olnud korras ega ole näidanud rakumuutusi? Kui usaldusväärne on PAP-test?

Emakakaelavähini viivad rakumuutused tekivad väga vähestel, võrreldes sellega, kui levinud see nakkus on – enamik inimesi nakatub viirusega ühes või teises eluetapis. Nakkuse püsimajäämine sõltub inimese immuunsüsteemist. PAP-test näitabki seda, kas neid rakumuutusi on või pole. Nii nagu iga analüüsi puhul, pole tulemus kunagi sajaprotsendiline – see sõltub sellest, kuidas on õnnestunud rakke analüüsimiseks saada, kas on segavaid tegureid jne. Samas on see test piisavalt usaldusväärne ja tundlik ning kasutusel kogu maailmas.

Kas HPV põhjustab muutusi vaid emakakaela­rakkudes või võib see ka muid organeid kahjustada? Näiteks kui emakas eemaldada, siis kas ja kuhu võib viirus edasi levida?

HPV-nakkusega on seostatud ka tupe-, häbeme-, päraku- ja kõrivähki.

Kas on võimalik sama tüüpi HPVsse korduvalt nakatuda?

Jah, kuna viirusega kokku puutudes ei teki selle suhtes immuunsust, nagu näiteks tuulerõugete põdemise järel. Kordusnakatumise eest kaitseb vaktsineerimine.

Täismahus artikkel ilmus esmakordselt Anne & Stiili 2016. aasta märtsinumbris.