Erik Orgu õpetab: enne ja pärast trenni peaksid parima tulemuse nimel just nii toituma


Erik Orgu õpetab: enne ja pärast trenni peaksid parima tulemuse nimel just nii toituma
Foto: Tiit Blaat

Sportlased ja fitnessi-entusiastid otsivad alati uusi võimalusi, kuidas oma sooritusvõimet ja eesmärke parandada. Treeningule eelnev ja sellele järgnev toitumine on aga väga olulised iga füüsiliselt aktiivse inimese jaoks.

Kui toitud enne trenni valesti, võib juhtuda, et sul ei ole piisavalt energiat, tunned end treeningu vältel jõuetult või tahad sootuks alla anda.

Pikemas perspektiivis võib vale trennieelne toitumine põhjustada seda, et eesmärkide saavutamiseks kulub rohkem aega, pärast trenni võivad olla lihased pikemalt valulikud ja sul võib tekkida vedelikupuudus.

Õige toitumine on üks võtmesõna, sest tänu sellele on keha võimeline koormusele vastu panema ja pärast igat treeningut kiiremini taastuma. Läbimõeldud toitumine enne treeningut mitte ainult ei suurenda sinu sooritusvõimet vaid ka vähendab võimalike lihaskahjustuste riski.

Toitumist tuleb võtta kui tankimist – enne treeningu toimumist tuleb „aku“ korralikult täis laadida, sest muidu on trennis vähem jaksu. Plaani nii, et saaksid süüa umbes tund kuni kaks tundi enne trenni, et seedimisele piisavalt aega anda ning, et kehal oleks ka piisav energiavaru.

Mida siis ikkagi enne trenni süüa?

Trennieelsel toitumisel on oluline roll makrotoitainetel. Mida aga täpselt süüa, sõltub keha vajadustest. Selleks tuleb sul iseennast tähele panna ja kuulata. Kindlasti tarbi süsivesikuid. Lühike ja kiire intensiivsusega treeningu puhul on sinu lihas- ja maksavarudes peituv glükogeen on peamiseks energiaallikaks sinu lihastele. Uuringud on näidanud, et süsivesikutel on võime glükogeeni varusid suurendada.

Seotud lood:

Ka valkudel on treeningule eelnevas toitumises oma roll. Sportlikku sooritusvõimet parandavad ka enne treeningut tarbitud valgud. Süües valke või valke koos süsivesikutega suureneb lihases toimuv valgusüntees. Samas aga tasub treeningueelse toitumise puhul ettevaatlik olla kõrge rasva- valgu- ja kiudainerikaste toitudega (näiteks kõrge rasvasisaldusega piimatooted, suur kogus liha või pähkleid). Rasva, valkude ja kiudainete seedimiseks kulub rohkem aega ning energiat – kuid energiat vajad sa hetkel hoopis treeninguks.

Ära unusta ka vedelikku! Enne trenni tasub juua umbes 500-700 ml vedelikke ning trenni vältel umbes 200 ml iga 15 minuti tagant juurde rüübata.

Loe veel

Kokkuvõtteks – enne trenni tuleb süüa korralik toidukord, milles on oma osa kõigil toitainetel. Kui plaanid trenni minna tööpäeva lõpus, siis veendu, et oleksid söönud korraliku tasakaalustatud lõunasöögi kaks kuni kolm tundi enne trenni algust.