B6-vitamiin - punaliblede lemmik
B6-vitamiini ülesanne on punaste vererakkude, närvikoe ja naha korrashoid.
B6-vitamiin hõlmab kolme väga sarnase ehitusega vitamiinset ühendit: püridoksiini, püridoksamiini ja püridoksaali, mis kõik osalevad inimkeha talitluste normaalses regulatsioonis.
Kust saame?
B6-vitamiini leidub nii loomse kui ka taimse päritoluga toiduainetes. Parimad allikad on maks, kala, munakollane, sea- ja linnuliha, erinevad pähklid, päevalille- ja seesamiseemned, kastanid, teraviljad, leib, kartul, avokaado, banaanid, pärm, kaunviljad, paprika, porgand, mitmesugused kapsad (lillkapsas, brokoli). B6-vitamiini imendumist pärsivad suitsetamine, liigne alkohol ja kohv ning mitmed hormoonid (kortisoon, östrogeenid). Arvestama peab sedagi, et B6-vitamiini vormid on tundlikud nii valguse kui ka kõrge temperatuuri suhtes, järelikult tehnoloogiliselt kõrgtöödeldud toiduainetes on selle vitamiini varud tunduvalt vähenenud. Imendunud püridoksiin transporditakse verega kudedesse, kus ta muutub oma peamiseks inimorganismis leiduvaks aktiivvormiks (püridoksaalfosfaadiks). Mõningase koguse toodab teda ka soole mikrofloora. B6-vitamiini varud on inimkehas tagasihoidlikud, koondudes peamiselt maksa ja lihastesse.
Kas puudujääk on üldse võimalik?
Normaalse toitumise ja tervislike eluviiside puhul selle ühendi puudust üldiselt ei esine. B6-vitamiini defitsiit tekib alkoholismi ja seedekulgla krooniliste haiguste puhul ning mitmete suukaudsete rasestumisvastaste preparaatide võtmisel. Etanoolist tekkiv atseetaldehüüd stimuleerib B6-vitamiini aktiivvormi lõhustumist, järelikult alkoholi liigtarbimisel süveneb ka selle vitamiini vaeguse oht. Väga valgurikka toidu liigsage söömine nõuab organismilt samuti rohkem kõnealust vitamiini.
B6-vitamiini defitsiidi esmatunnused on väsimus, ärrituvus, suukuivus, depressioon, unehäired, veresuhkru taseme langus, kusjuures viimase nähuga seostub suurem tundlikkus insuliini suhtes. Kestva vaeguse tunnused on dermatiidid (suunurkade lõhenemine, nahakahjustused silmade ümber), perifeerne neuropaatia, mis avaldub käte ja jalgade krampidena, hemoglobiini sünteesi pidurdumisest tingitud aneemia, kehakaalu vähenemine, aminohappe homotsüsteiini kuhjumisest põhjustatud homotsüstinuuria, mis kutsub haigel esile neuroloogilisi ja südame-veresoonkonna probleeme. Mitmed ravimid, näiteks isoniasiid (isonikotiinhape) ja penitsillamiin, mida kasutatakse vastavalt tuberkuloosi ja reumatoidartriidi raviks, reageerivad B6-vitamiini aktiivvormidega ning häirivad nende normaalset kasutamist. Nimetatud ravimite kõrvaltoimeid saab vältida B6-vitamiini adekvaatsete koguste lisamanustamisega arsti täpsete nõuannete järgi.
Mis on kasulik?
Naised peaksid päevas saama 1,9–2,2 mg ja mehed 2,1–2,4 mg B6-vitamiini. Seda vitamiini peab vajaduse korral tarvitama koos tiamiini, riboflaviini, pantoteenhappe, C-vitamiini, tsingi, magneesiumi, mangaaniga. Selline komplekt tagab, et vastavate ainevahetuslike protsesside biokeemiline mõjutamine on süsteemne nii rakkude, kudede kui ka organismi tasandil.
Ohutud piirid
Biokeemilis-kliinilise süsteemse tippinfo põhjal on B6-vitamiini ohutu päevane üldkogus (toit pluss mujalt saadu) täiskasvanu jaoks 25–50 mg. Pikaajalisel kasutamisel ei tasuks 25 mg taset ületada, sest B6-vitamiin on erinevalt teistest veeslahustuvatest vitamiinidest suhteliselt toksiline. Nii on täheldatud mõnedel inimestel, kes kasutasid kõnealuseid ühendeid 200–500 mg päevas 1–4 kuu jooksul, perifeerseid närvihäireid ja koordinatsioonihäireid (ataksia). Kestval kasutamisel võivad suured doosid põhjustada ka mäluhäireid, mõjutades närviülekannetes osalevate virgatsainete (nt dopamiini) toimet.
B6-vitamiini normid
Naised: 1,9–2,2 mg päevas
Mehed: 2,1–2,4 päevas
Ohutu B6-vitamiini päevane üldkogus täiskasvanule: 25–50 mg (toit pluss mujalt saadu)
Miks on vaja B6-vitamiini?
· aminohapete ja süsivesikute muundumiseks;
· lipiidide ainevahetuseks;
· närvikoe, lihaskoe ja naha normaalseks talitluseks (nt närvikiudusid katva müeliini kujunemiseks jne);
· punaste vererakkude ja veresoonte normaalseks toimimiseks;
· antikehade tekkeks, soolhappe sünteesiks maos ja B12-vitamiini imendumiseks.