Üldjuhul on 3 peamist põhjust, miks on raske muutusi elus läbi viia:

1. Me ei tea, mida me elult soovime

2. Me ei tea, kuidas muutus läbi viia

3. Hirm tundmatuse ees

Nende kolme põhjuse võimalikud stsenaariumid on näiteks sellised

Lugu 1

Me kõik teame inimesi, kelle elus on väliselt kõik justkui korras, kuid nad räägivad alatihti, kuidas nad tegelikult oma tööd vihkavad. Kuna see aga võimaldab talle elu, mis tagab talle turvalisuse ning stabiilsuse ja ta on harjunud teatud viisil oma elu elama, siis on ta jätkanud sel ametikohal aastaid. Ta räägib küll igal võimalusel, kuidas ta sooviks oma ellu muutust sisse viia, kuid ta ei ole midagi konkreetset iialgi ette võtnud. Ja kui temalt küsida: "Mida sa sooviksid teha?", kehitab ta vaid õlgu ning ütleb: "Ma ei tea, aga ma tean, et ma soovin teha midagi muud." See on klassikaline olukord inimestelt, kes ei ole võtnud endale aega, et välja selgitada, miks ta üldse elab.

Lugu 2

Sinu teine sõber võib väga täpselt teada, mida ta oma elult soovib, kuid tal puudub ettekujutus, kuidas seda realiseerida. Näiteks on ta õppinud ülikoolis loodusteaduseid ning tal on kindel unistus minna Austraaliasse hoolitsema ohustatud liikide eest. Ta on täpselt välja uurinud, mida need loomad vajaksid ning kuidas ta saaks nende heaks midagi suurt ära teha, kuid tema ees on hetkel palju suurem küsimus: "Kuidas seda kõike päris elus ellu viia?"

Lugu 3

Sinu kolmas sõber on suurepärane suhtleja. Ta on küll hetkel palgatööl, kuid teda huvitavad ettevõtted ning nende juhtimine. Juba viimased paar aastat on ta õhtuti peale tööd ja nädalavahetustel käinud konsulteerimas teisi ettevõtteid ning ta on selle eest teeninud ka korraliku lisasissetuleku. Seega teab ta täpselt, mida ta tahab, ta teab ka seda, kuidas seda ellu rakendada, kuid ta kardab, et ta ei saa hakkama. Tal on siiski naine ning pere, ning naise sissetulek ei ole hetkel nii suur, et see kataks ära kõik kulud, kui mehe uus äri ei peaks käivituma nii kiiresti, nagu esialgu planeeritud.

Sinu kaks mina

Meis kõikides eksisteerib üheaegselt kaks "mina" - "päris mina" ning "ideaalne mina".

Päris mina

Meie päris mina on see, kes me oleme igapäevaselt. Just see, kes me oleme kodus, tööl või sõprade juures normaalses keskkonnas, peegeldab meie päris mina.

Ideaalne mina

Meie ideaalne mina võib aga olla hoopiski midagi muud - see on inimene, kes ma tegelikult sooviksin olla. Näiteks soovib ehitaja olla hoopis selle suure pilvelõhkuja arendaja, mitte aga müüriladuja selle peal. Ning võib-olla soovib meie postiljon hoopis järgmisel sügisel saada valituks Riigikogusse.

Kuidas muutuda päris minast ideaalseks minaks?

Me ei saa muuta iseennast kellekski teiseks. Kuid me saame muuta kummagi minaga kaasas käivaid aspekte.

Nii "päris minal" kui ka "ideaalsel minal" on terve hulk erinevaid aspekte, millega need on seotud - näiteks Töö (Career), Suhted (Relationships), Raha (Money) jpt. Kui me soovime hakata oma elus muutust läbi viima, peame me hakkama muutma neid aspekte, mitte iseennast. Ehk siis me peame muutma valdkondasid meie elus, mille kaudu kumbki mina ennast identifitseerib. Et vastata seega küsimusele, kuidas muutus läbi viia, peame vastama kõigepealt küsimusele: Kuidas muuta teatud aspekte oma elus (suhted, töö, raha)? Selle tagajärjel muutume me ise automaatselt.

Muutmise kood

Et hakata aspekte oma elus muutma, on hea seda teha alljärgnevas järjekorras:

1. Tea, mida sa soovid.

Et seda välja selgitada, tuleb esitada endale väga palju küsimusi. Kui me ei tea seda ikka veel, siis järelikult oleme me esitanud küsimusi liiga vähe.

2. Ennusta oma tulevikku ette

Kui sa tead juba, mida sa soovid, siis hakka ette kujutama, kuidas sa käituksid oma uue mina (ideaalse mina) rollis.

3. Ära leiuta jalgratast

Ära püüa ise kõike välja mõelda! Vaata ning uuri, mida on teinud teised edukad inimesed sellel alal, ja kopeeri nende samme. Suure tõenäosusega viib see eduni.

4. Tükelda muutus

Ära astu korraga liiga suurt sammu. Tükelda oma muutuse teekond väiksemateks väljakutseteks ning tegele üks väljakutse korraga.

5. Eemalda "umbrohi"

Pööra tähelepanu ka takistustele oma teel ning eemalda need sammhaaval.

6. Loo endale rituaalid

Igasuguse muutuse läbiviimisega kaasnevad ka harjumuste muutmised. Loo endale uued harjumused, mis toetavad muutunud aspekte, ning jää nendele kindlaks.

7. Kaasa tegevusse oma aju kõik kolm aspekti - emotsionaalne, loogiline ja vaimne

Kui sa oled kunagi tundnud mõne tegevuse käigus, et oled "rajal" ning kõik sujub, oled sa kaasanud tegevusse kõik kolm aju aspekti. Püüa seda tunnet saavutada ka nendel hetkedel, kui sa viid läbi oma elus muutusi.

Soovitud muutuse läbiviimine elus ei ole lihtne, aga see on hädavajalik. Kui me tunneme, et me soovime midagi muuta, siis järelikult oleme me muutuseks valmis ning me peame leidma endas usu ja jõu midagi ette võtta.

Me ei saa unustada, et päevad saavad ühel hetkel lihtsalt otsa - me ei saa keerata aega tagasi. Ning sellisel juhul tekib ju küsimus, miks üldse elada, miks raisata oma elu millelegi, mida me ei armasta? Meie elu ei ole meile ette antud kujul, nagu see on praegu. Me ise oleme oma elu loojad, ning seda igal tasandil.

Artikli vahendas: internetiajakiri Sisekosmos.

Kaido on isikliku arengu entusiast, blogija ning ettevõtja. Peale oma esimese ettevõtte pankrotti hakkas Kaido otsima vastuseid küsimustele: "Kuidas elada elu oma reeglite järgi ning nautida seda igal tasandil?" Selliste küsimustega tegeldes käivitus projekt www.sisekosmos.ee, mis annab igapäevaselt sadadele inimestele inspiratsiooni ja ideid oma elu tähendusrikkamaks muutmisel.

Lugu ilmus 2010. aasta aprillikuus.