Korras seedimine on hea tervise alustala: loe, kuidas oma mikrobioomi tervena hoida
Mikroorganismid on kõikjal – nii meie ümber, peal kui ka sees. Soolestikus elavad mikroorganismid moodustavad mikrobioomi, mis mõjutab iga inimese füüsilist ja isegi vaimset tervist.

Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (TFTAK) töötav mikrobioomiteadlane Kaarel Adamberg ning toitumisnõustajad Kätrin Karu ja Elisabeth Lomp selgitavad, mida mikrobioom õieti tähendab, kuidas igaüks oma kõhuelanikkonda testida saab ja mis kasu sellest olla võib.
Seedetrakti elukooslus vajab tasakaalu
Väga lihtsalt öeldes on mikrobioom inimese mikroorganismide kogum. “Mikroobikooslus elab koos meiega ega põhjusta tavaolukorras haigusi. Kõige rohkem mikroorganisme on inimese seedetraktis, kus need moodustavad soole mikrobioomi,” kirjeldab Kaarel Adamberg ja lisab, et seedetrakti mikroobikooslust mõjutab palju tegureid, näiteks vanus, geenid, elustiil, ravimid, haigused ja dieet.
Pärilikkus on üks teguritest, mis mõjutab meie immuunsüsteemi ja kontrollib, millised bakterid soolestikus ellu jäävad ning millised mitte. “Olulise osa mikrobioomist saame kaasa oma ema suguteedest, kui sünnime, ja ka juba emaüsas, seega annab ema mikrobioom meile sünnihetkel n-ö stardipaketi.”