5 märki, et peaksid kaalulangust tõsiselt võtma
Lihtne on endale öelda, et tuleks ülekaalust vabaneda. Peaaegu sama lihtne on alguses tervislikult toituda ning treenida, aga mõne nädala pärast olukord muutub, motivatsioon tasapisi langeb ja ebatervislikud harjumused hiilivad taas ligi.
See, mis alguses tundus nii lihtne, on korraga muutunud raskeks. Sul tekivad erinevad isud, oled väsinud ning trenn ei tundu enam nii lõbus. Kas tuleb tuttav ette?
Neid inimesi on palju, kes on langenud dieeditamisega kaasneva jo-jo efekti ohvriks. Otsustad kehakaalu langetada, saavutad esialgu ka tulemusi ning siis... läheb kõik tagasi vanale rajale. Enne kui arugi saad, on tervislikust eluviisist saanud taaskord üks plaan teiste seas.
Sa pead otsustama, et muudad oma elu nüüd ja igaveseks. Ka siis, kui tulevad tagasilöögid, pead olema suuteline uue elustiiliga jätkama, sest ainult nii on võimalik oma eesmärke saavutada.
Viis ohumärki:
1. Ootad kaalulangetamise algusega
Kui sinu soovide ja tegevuste vahel on käärid, st tahad küll kaalu langetada, kuid lükkad alustamist kaugemasse tulevikku, siis ei võta sa kogu protsessi piisavalt tõsiselt. Ideaalset aega kaalulangetamiseks pole olemas: sul on alati ees töö või häirimas stress. Neist takistustest tuleb aga kõrvale vaadata ning kaalulangetamisega kohe praegu alustada. Ära lükka tervisliku eluviisiga alustamist homsesse päeva. Mine kohe praegu jalutama, kõnni treppidest või alusta toidupäeviku pidamist. Sinu uus elu algab praegu!
Abiks võib olla see, kui räägid oma lähedastele, et alustasid tervislike eluviiside järgimist, kuid soovitame ka üles kirjutada vähemalt kolm muutudatust, millega saad koheselt alustada.
Rahulikult alustades ning väikeseid detaile muutes on võimalik jõuda suurte muutusteni.
2. Sa ei saa teha seda, mida tahaksid
Kas sa ei jaksa enam oma lastega mängida? Kaalulangust tasub hakata tõsiselt kaaluma, kui nende toimingute sooritamine, mis sulle meeldivad, muutub problemaatiliseks, näiteks tunned ebamugavust või hakkad hingeldama.Toitumise muutmise ning regulaarse liikumisega on võimalik saavutada tervislik kehakaal ning elada nii, nagu sa ise soovid.
Enese motiveerimiseks pane kirja kõik, mida tahaksid teha, kuid oma liigsete kilode tõttu ei saa; aga ka need tegevused, mille sooritamine valmistab ebamugavust. Kaalulangus ei peegeldu üksnes väiksemas rõivanumbris, vaid võimaluses elada piirangutevaba elu. Motivatsiooni saad nimekirjast, kuhu kirjutad üles kõik kaaluga seotud unistused, nii suured kui väikesed.
Seejärel alusta tervislikku kaalulangust kohe. Täida igapäevaselt toidupäevikut, liigu iga päev ning liigsed kilod hakkavad peagi kaduma. Mis peamine, sa saad tegeleda sellega, mis sulle rõõmu valmistab.
3. Sul on tekkinud tõsised terviseprobleemid
Ülekaal põhjustab organismis pingeid ning suurendab terviseprobleemide tekkimise riski. Näiteks südameprobleemid, 2. tüübi diabeet, infarkt, erinevat vähitüübid, uneprobleemid, probleemid rasedusega jne. Paljud neist haigustest ei tekita esmalt mingeid sümptomeid, kuid see ei tähenda, nagu poleks haigus arenemisjärgus. Kui sinu suguvõsas on eelnimetatud haigusi esinenud, suureneb risk pärilikkuse tõttu veelgi. Sa ei või enam kaalulangetamisega venitada - on oluline, et asuksid ise oma elu päästma!
4. Loobud liiga lihtsalt
Kas loobud kaalu langetamisest, kui oled söönud küpsise, mida ei plaaninud, või seepärast, et jätsid treeningule minemata? Siis pead õppima endale andestama. Üks eksisamm ei tähenda katastroofi. Olulist mõju avaldab see, mida teed päevast päeva ja pikaajaliselt.
Sa ei pea olema täiuslik, kuid pead olema järjekindel. Ära süüdista end iga eksisammu puhul, sest me kõik teeme vigu. Oluline on see, mis eksimusele järgneb. Eesmärgini jõudmiseks peavad selleks olema jätkuvalt tervislikud valikud.
5. Oled kade nende peale, kel kaalulangetamine on õnnestunud
Tundes kadedust nende peale, kel on kaalulangetamine õnnestunud, on aeg keskenduda iseendale. Kadedus näitab, et miski sügaval sinu sisimas vajab tähelepanu. Nagu oled ilmselt nüüdseks aru saanud, ei tähenda kaalulangetamine kõigest õiget toitumist ning treeningut. Paljudel juhtudel peab inimene esmalt tundma, et ta on muutusi väärt.
Ära võrdle ennast teistega, sest kõikide teekond tervisliku kehakaaluni on erinev. Ära küsi kibestunult, miks teistel on õnnestunud kaalulangus või miks neil on kiirem ainevahetus, keskendu hoopis sellele, mida enese juures armastad. Järgmisel korral, kui tunned kadedust või kartust, meenuta endale, et väärid elus parimat, nagu seda on tervislikud valikud.
Kehakaalu langetamine on raske töö, kuid kõik see algab sinust ning parem alaku kohe. Juhul kui kas või üks neist punktidest kehtib sinu puhul, on aeg lõpetada kaalulangetamisest rääkimine ning asuda tegudele.
Allikas: www.kaaluabi.ee