Kuidas eristada tüdimust ja väsimust läbipõlemisest? Märgid, mis viitavad, et peaksid lõpuks ometi aja maha võtma
Tõsi, ilma lõõmava kireta pole edu suhtes ega karjääriredelil. Ent kui heleda leegiga hullutav karjäärilend ähvardab põletada maha kõik muu elus olulise, on aeg pritsida lõkkesse vett ning võtta aeg maha.
“Kasutame sõna “stress” tunnete kirjeldamiseks väga erinevates olukordades – võime öelda, et stressi tekitab telefoni helisemine hetkel, mil oleme raamatusse süvenemas, pingeline periood tööl, aga ka hakkamasaamine lähedase surmaga,” kirjeldab Juhtimise Arenguagentuuri karjääri- ja juhtimiskoots Annemari Muru. Stressi on raske defineerida, sest see on suuresti individuaalne. Üks lihtsamaid selgitusi on olukord, kus tajud, et see, mida sinult nõutakse, ületab sinu kasutuses olevaid ressursse, võimeid ja võimalusi.
Stress on normaalne nähtus ja mingis mõttes ka vajalik, sest ebamugavustunne tekib reaktsioonina segavatele asjaoludele – probleemile, ärevusele, hirmule. Kui me ülekoormatuna või mures olles stressi ei kogeks, ei suudaks me end ka hoida: töötaks haigeks ja pingutaks viimse piirini. Samas on tänapäeva ühiskonnas levinud hoiak, et konkurentsis püsimiseks ja edu saavutamiseks peame end pidevalt tagant tõukama ja olema järjest efektiivsemad.
“Juba lapsepõlvest peale kuuleme pidevalt, et õpi paremini, tee rohkem sporti ja püüa veelgi enam. Imetleme neid, kes töötavad 14 tundi päevas ja suudavad läbi saada vaid 5–6tunnise unega. Sellest tuleneb ka arvamus, et stress on vältimatu ja vajalik. Kas see ikka on nii?” küsib Muru.