Kliiniline psühholoog dr Joshua Klapow ja suhete terapeut dr Gary Brown annavad portaalis Elite Daily nõu, kuidas sellisest olukorrast välja pääseda.

Saa aru, kas tegemist on normaalse konflikti või pideva kriitikaga

Suhetes ei lähe kõik alati nagu lepase reega ja on täiesti normaalne, et teie vahel tekib ka pingelisi vestlusi või isegi suuremat tülitsemist. Kuid konflikt ja pidev kriitika ei ole samad. Kui tunned, et su partner teeb sind pidevalt maha, on aeg tõsisemaks vestluseks. “Normaalse konflikti puhul ei löö teine pool sind n-ö alakõhtu,” selgitab dr Brown. “Sa ei kasuta tüli ajal oma partneri kõige haavatavamaid omadusi ära. Isegi, kui pead ütlema midagi, mida on valus kuulda, ei tohiks sa öelda midagi, mis teda emotsionaalselt haavab.”

Seega, tüli ajal tuleb jätkuvalt mõelda läbi, mida välja ütled ja mitte hetke ajevil tegutseda. Sama kehtib su partneri kohta.

“Konflikt tähendab, et teil on erimeelsused. Kriitika on isiklikum — suunatud kindla inimese pihta,” räägib dr Klapow. “Konflikt juhtub paari vahel, kriitika liigub ühelt inimeselt teisele.”

Pane tähele, kui mõni nali tundub liiga isiklik

Kuidas saada aru, kas su partner tegi lihtsalt süütu nalja või pigem ründab sind? “Kui tagasiside on suunatud su karakteri, iseloomu, isiku või mõne tegevuse pihta, muutub see kriitikaks,” selgitab dr Klapow. “Kui tunned, et sa ei taha oma partneriga suhelda, väldid teda või temaga kokkupuudet, et sind ei saaks kritiseerida, on aeg tegutseda.“

Olukord on läinud üle piiri, kui tunned, et sa ei talu seda enam. “Kui avastad, et oled krooniliselt ärevil, kurb, mures, millal ta sind taas kritiseerib, häiritud on su ööuni ja mõtled, kas selles suhtes olemine on üldse tervislik, on see märk sellest, et peaksite leidma kas parema viisi suhtlemiseks või eludega eraldi edasi liikuma,” nendib dr Brown. See tähendab, et kui oled temaga rääkinud ja ta ei paranda end, ei pruugi see olla suhe, milles peaksid olema.

Tea, millal lahkuda

Oluline on, et mõistad, et sa ei pea leppima sellega, et sind igapäevaselt maha tehtakse. “Pidev kriitika on märk sellest, et su suhe on muutunud toksiliseks,” hoiatab dr Brown.

Kui su partner korrutab sulle pidevalt, et “sa ei ole selles hea” või “sa poleks pidanud seda tegema”, oledki ehk kuulnud kõike, mida pead talt kuulma? Sa peaksid olema koos hoopis kellegagi, kes tekitab sinus tunde, et oled võimas ja õnnelik.

Siiski, on võimalik, et su kallim ei soovi sulle tegelikult haiget teha ning on valmis sind ära kuulama ja end muutma, et tunneksid end väärtuslikuna. “Me kõik kipume aeg-ajalt kritiseerima — see on inimlik. Kuid üheski suhtes pole ruumi regulaarsele kriitikale,” väidab dr Klapow. “Rääkige sellest. See võib olla keeruline vestlus, aga peate seda tegema, kui tahate, et see suhe püsima jääks.

Öelda talle, et tema sõnad tegid sulle haiget, pole alati kõige kergem, aga pead seda tegema, et panna paika kindlad piirid ja muuta suhe tugevamaks. Ainult nii saab ta teada, millised kommentaarid pole oodatud ja nende väljaütlemist edaspidi vältida.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid